Jakie garnki kupić? Na co zwrócić uwagę?

Antoni Kwapisz
24.04.2017

Kompletnie wyposażona kuchnia daje bardzo szerokie możliwości w zakresie samodzielnego przygotowywania dań. Jednak nawet najlepsze sprzęty będą bezużyteczne, jeśli w kuchni zabraknie podstawowych akcesoriów do gotowania. Niezbędne są oczywiście przede wszystkim garnki. Jeśli właśnie stoisz przed dylematem i nie wiesz, jakie garnki kupić, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiemy Ci, na co warto zwrócić uwagę.

Garnki dobierz do rodzaju płyty grzewczej

To najważniejsza kwestia, ponieważ nie wszystkie garnki dostępne na rynku są uniwersalne, czyli pasują do wszystkich rodzajów płyt grzewczych. Jest to szczególnie istotne, jeśli posiadasz płytę indukcyjną. Wówczas musisz szukać garnków przeznaczonych do pracy na indukcji – są one oznaczone specjalnym symbolem.

W przypadku płyty gazowej lub ceramicznej wybór jest znacznie łatwiejszy – mogą na nich pracować praktycznie wszystkie garnki, także te przeznaczone do płyt indukcyjnych.

Sprytny sposób

Jeśli chcesz mieć pewność, że dane garnki będą pracować na indukcji, zabierz ze sobą do sklepu magnes, np. taki na lodówkę. Jeśli garnek go przyciągnie, to jest przeznaczony do płyt indukcyjnych.

Wielkość garnków i ich rodzaje

Standardowy komplet garnków składa się z czterech elementów – są to naczynia o różnych pojemnościach, przeznaczone do gotowania zup, sosów, mięs i np. jajek. W bardziej rozbudowanym zestawie dodatkowo znajdzie się rondelek do mleka czy sosu.

Wybierając zestaw kieruj się przede wszystkim tym, co gotujesz. Jeśli nie przepadasz za zupami, wielkie naczynie i pojemności 15 litrów nie będzie Ci do niczego potrzebne i wówczas lepiej jest skompletować zestaw dopasowany do swoich potrzeb. Jeśli jesteś singlem i gotujesz rzadko, w zupełności wystarczy Ci jeden garnek uniwersalny o pojemności 10 litrów oraz mniejszy rondelek.

Na rynku są także dostępne garnki dedykowane konkretnym technikom gotowania, np. przeznaczone do gotowania na parze. Stawiasz na zdrową kuchnię? Poszukaj takich specjalistycznych naczyń.

Jaki materiał?

Zdecydowanie najpopularniejsze są obecnie garnki ze stali nierdzewnej, które poza efektownym wyglądem mają także wiele walorów praktycznych. Są łatwe w myciu, trwałe i lekkie. Jeśli jednak stawiasz na zdrowe gotowanie, to może zainteresują Cię garnki ceramiczne.

Najtańszym rozwiązaniem są klasyczne garnki emaliowane, które jednak dość szybko się niszczą i są ciężkie. Opcją dla osób stawiających na ponadprzeciętną trwałość są natomiast garnki żeliwne – masywne, nieporęczne, ale niemal niezniszczalne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.