Jaki ekspres idealnie sprawdzi się w domu?

Remigisz Szulc
31.01.2016

Ekspres do kawy to inwestycja na lata. Urządzenia te w znakomity sposób ułatwiają szybkie parzenie kawy, która posiada świetny smak oraz aromat. Jeśli myślimy o kupnie ekspresu do naszego domu warto rozważyć parę kwestii, co pozwoli dobrać sprzęt do naszych potrzeb.

Różne modele na różne potrzeby

 Ekspres do kawy powinien przede wszystkim uwzględniać ilość osób, które będą z niego korzystały. Dla dwóch osób pijących w domu kawę sprawdzi się ekspres kolbowy. Nazwa tego urządzenia pochodzi od podajnika, do którego sypie się kawę. Takie ekspresy nie są zautomatyzowane, a o zakończeniu parzenia kawy sygnalizuje odpowiednia dioda. Niekiedy producenci dodają funkcję spieniania mleka za pomocą odpowiedniej dyszy. To wygodne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy preferują napoje kawowe z mlekiem. Ten typ ekspresu wymaga od użytkownika mycia oraz konserwacji, ponieważ jak wspomniano nie posiada    automatycznych funkcji czyszczących. W szczególności należy zwracać uwagę na sitko oraz końcówkę spieniacza do mleka, które powinny być dokładnie umyte.

Innym rodzajem ekspresu do kawy jest ekspres automatyczny lub kapsułkowy. Oba zaparzają bardzo aromatyczną kawę o wysokich walorach smakowych. Ten pierwszy, nie wymaga żadnej ingerencji użytkownika, jedynie określamy na urządzeniu ilość naparu oraz moc kawy. Pozostałe parametry, takie jak ilość ziaren kawy czy mielenie jest w pełni zautomatyzowane. Dotyczy to również mleka. Wystarczy tylko nalać odpowiednią ilość do specjalnego pojemnika, a urządzenie samo określi kiedy i w jaki sposób mleko ma być przygotowane. To bardzo wygodny sposób na poranną kawę, gdy spieszymy się do pracy lub do innych obowiązków. Dodatkowo automat samodzielnie czyści całą instalację, więc możemy tym samym zaoszczędzić swój cenny czas. Przykładem zautomatyzowanego ekspresu jest również ekspres kapsułkowy, który w sumie sam przygotowuje kawę. Wystarczy umieścić kapsułkę i nacisnąć odpowiedni przycisk. Szybko i wygodnie, a przygotowana kawa jest doskonała.

Wygląd czy cena?

 Producenci prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych ekspresów do kawy. Stosowane materiały doskonale komponują się z nowoczesnymi wnętrzami kuchni, a ich dodatkowe funkcje ułatwiają codzienne korzystanie. Natomiast dla osób, które wolą tradycyjne rozwiązania polecić można ekspres kolbowy, który najczęściej ma klasyczny wygląd kojarzony z dawnymi, małymi kawiarenkami włoskimi. Naturalnie, wszystko zależy od naszych preferencji oraz gustów.

 A cena? Cena zależy od funkcjonalności danego modelu. Urządzenie, które ma zautomatyzowany cały proces parzenia kawy będzie droższe, ponieważ zastosowane technologie są najczęściej innowacyjne. Jeśli chcemy mieć w domu taki ekspres trzeba uwzględnić też jego koszt. Tańsze są oczywiście maszyny do przygotowanie kawy tzw. kolbowe, które obsługujemy sami. Są to niedrogie urządzenia, właściwie na każdą kieszeń, dlatego są wciąż najbardziej popularne wśród kawoszy.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.