Jaka kawa jest najzdrowsza?

Maciej Piwowski
05.12.2017

Picie kawy jest niezdrowe! Ten kategoryczny pogląd, który prezentuje wiele osób, nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Dobrej jakości kawa ma wręcz zbawienny wpływ na nasze zdrowie, ponieważ jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy (neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za powstawanie nowotworów), usprawnia pracę jelit, chroni przed cukrzycą i pomaga regulować ciśnienie. Trzeba jednak wiedzieć, że takie właściwości ma wyłącznie dobra i – to najważniejsze – dobrze przyrządzana kawa. Jaka jest zatem najzdrowsza?

Tylko świeżo zmielona

Aby zapewnić sobie picie nie tylko bardzo smacznej, ale też zdrowej kawy, koniecznie kup dobrej klasy ekspres, najlepiej ciśnieniowy. Świeżo zmielona kawa ma najwięcej cennych składników, a z ziaren wyciska się jej całą esencję smakową. Technika parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym gwarantuje również zachowanie wartości odżywczych napoju.

Niezłym wyborem jest również ekspres przelewowy. Tutaj na pewno plusem jest fakt, że większość zanieczyszczeń znajdujących się na ziarnach kawy (w tym tłuszcz) zostaje wyłapanych przez filtr. Picie takiej kawy jest zdrowe, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Kawę można także mielić w młynku ręcznym lub elektrycznym i parzyć w kawiarce. Tutaj jednak należy się liczyć z utratą sporej ilości składników odżywczych, w tym przeciwutleniaczy, które są usuwane z napoju w procesie gotowania wody.

Co z „żużlówką”?

To miano przylgnęło do najpopularniejszej kawy w Polsce, czyli z fusami. Jest ona łatwa w przyrządzeniu, ale niestety daleko jej do miana zdrowego napoju. Po pierwsze: zalewanie kawy wrzątkiem powoduje wspomnianą już utratę wartości odżywczych. Znacznie większym problemem jest jednak to, że mamy do czynienia z kawą już zmieloną, która w tej postaci znajduje się często od wielu miesięcy.

Kawa zmielona przez producenta nie ma wiele wspólnego ze zdrowotnymi cechami wersji ziarnistej i zmielonej tuż przed wypiciem. Często jest to produkt mocno przetworzony, co szczególnie dotyczy kaw z niskiej półki.

Pamiętaj!

Kawy zmielonej nie wolno długo przechowywać w pudełkach czy popularnych w Polsce puszkach. Istnieje ryzyko pojawienia się w niej pleśni. Taką kawę najlepiej jest kupować w małych opakowaniach lub przechowywać w szczelnie zamykanych workach strunowych.

Kawa rozpuszczalna?

Wbrew pozorom nie jest taka niezdrowa, jak się powszechnie uważa. Dobra kawa rozpuszczalna rzeczywiście jest produkowana z kawy i najczęściej poddaje się procesowi liofilizacji. Picie takiej kawy nie stanowi jakiegoś poważnego zagrożenia dla zdrowia, szczególnie w porównaniu z kawą po turecku, o ile oczywiście mówimy o kawie dobrej jakości, bez sztucznych dodatków i substancji smakowych/zapachowych.

Podsumowując: jeśli chcesz w pełni wykorzystać zdrowotne właściwości kawy, a do tego docenić jej wspaniałe walory smakowe, postaw na klasyczne espresso o poranku. Jeśli natomiast nie możesz poprzestać na jednej kawie, zainwestuj w dobry ekspres ciśnieniowy, ewentualnie przelewowy. Oczywiście nie lekceważ też jakości samej kawy. Przyzwoity produkt ziarnisty powinien kosztować w granicach 50 złotych za kilogram.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie