Jak utrzymać porządek w małej kuchni? Podstawowe zasady

Krzysztof Jagielski
18.03.2022

Mała kuchnia, na przykład w mieszkaniu w bloku czy wydzielona z salonu (tzw. aneks kuchenny) nie musi być wcale niewygodna w codziennym użytkowaniu, niefunkcjonalna i wiecznie zagracona. Wszystko zależy od tego, jak ją urządzimy, a także od stosowania się do kilku bardzo prostych zasad. Sprawdź, jak bez wysiłku utrzymać porządek w małej kuchni.

Zainwestuj w zmywarkę

Zmywarka to niezbędny sprzęt w małej kuchni, ponieważ nie tylko oszczedza mnóstwo czasu, ale też ułatwia bieżące utrzymanie porządku w pomieszczeniu. Sukcesywne odkładanie brudnych naczyń do zmywarki automatycznie przekłada się na to, że nie lądują one w zlewozmywaku czy na blacie. Zacznij więc od wyposażenia kuchni w zmywarkę, nawet wąską na 9-10 kompletów naczyń.

Żadnego zbierania naczyń

Podstawowym błędem sprzyjającym nieporządkowi w kuchni jest właśnie gromadzenie brudnych naczyń przez cały dzień po to, aby umyć je „za jednym zamachem” wieczorem. Nie dość, że zawsze ktoś z rodziny musi spędzić przy zlewozmywaku nawet kilkanaście minut, to jeszcze widok brudnych naczyń na pewno nie dodaje kuchni uroku i powoduje, że pomieszczenie wydaje się być zagracone.

Zakupy lepiej robić na bieżąco

W małej kuchni siłą rzeczy trudno jest znaleźć dość miejsca na gromadzenie zapasów żywności. Dlatego dobrym pomysłem będzie robienie zakupów na bieżąco, nawet codziennie. Zamiast kupować kilka bochenków chleba i mrozić go, lepiej jest regularnie przynosić do domu świeże pieczywo. Podobnie jest z dużą ilością owoców i warzyw, na które trudno będzie znaleźć miejsce w małej kuchni.

Zrezygnuj ze sprzętów kuchennych o ograniczonej funkcjonalności

Mamy tutaj na myśli wszystkie te sprzęty, z których korzysta się jedynie od czasu do czasu i to tylko do jednej czynności – na przykład toster nie nadaje się do niczego innego, jak zrobienie tostów. Śmiało można go zastąpić o wiele bardziej funkcjonalnym i niezbędnym w domowej kuchni piekarnikiem. W ten sposób zaoszczędzimy cenne miejsce oraz pieniądze, nie gromadząc wokół siebie kolejnych przedmiotów, przez większą część nasze życia zamkniętych w kartonach.

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: nie składuj w kuchni przedmiotów, które nie powinny się w niej znaleźć, czyli np. torebki, kluczyków do samochodu, notatników, dziecięcych kolorowanek, książek etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie