Jak urządzić kuchnię, aby ułatwić sobie utrzymanie jej w czystości? 5 najważniejszych zasad

Remigisz Szulc
17.04.2017

Utrzymanie kuchni w czystości to nie lada wyzwanie dla każdej pani domu – szczególnie jeśli w kuchni dużo się gotuje, a także przesiaduje. Dlatego warto o tym pomyśleć już na etapie urządzania tej przestrzeni. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym podpowiemy, jak urządzić kuchnię, by ułatwić sobie utrzymanie jej w czystości. Oto 5 najważniejszych zasad.

  1. Zainwestuj w więcej szafek – im więcej szafek znajduje się w zabudowie kuchennej, tym więcej masz miejsca na przechowywanie wszelkich drobiazgów, jak talerze, łyżki, akcesoria, deski itd. Układanie tych rzeczy na blacie roboczym wprowadza do kuchni chaos, a ponadto znacznie utrudnia utrzymanie ich w czystości. Z czasem zacznie Ci przeszkadzać, że blat jest wiecznie zajęty przyborami.
  2. Od razu kup zmywarkę – zmywarka nie tylko odciąża Cię w myciu naczyń, ale także daje ogromny luksus ukrycia „brudów” poza wzrokiem domowników i gości. Większa impreza? Dzięki zmywarce nie będziesz odkładać naczyń na blat i tym samym psuć sobie scenerii. Poza tym zmywarka praktycznie eliminuje nawyk trzymania brudnych akcesoriów w zlewie, co jest wyjątkowo irytujące.
  3. Kup odpowiedni piekarnik – chodzi oczywiście o piekarnik z funkcją pyrolizy, czyli automatycznego czyszczenia. Na pewno wiesz, jak żmudne jest mycie wnętrza piekarnika. Pyroliza powoduje, że brud w bardzo wysokiej temperaturze po prostu zamienia się w popiół i opada na dno piekarnika, skąd wystarczy go już tylko odkurzyć czy wymieść. To bardzo wygodne i warto o takim rozwiązaniu pomyśleć.
  4. Postaw na jednolitą podłogę – jeśli masz aneks kuchenny, to na pewno zastanawiasz się, jak połączyć podłogę w salonie z podłogą w części kuchennej. Rozważ wybór jednego rodzaju wykończenia posadzki – np. ozdobnym gresem, terakotą, ale także panelami (najlepiej winylowymi). Dzięki temu nie będziesz mieć problemu ze zmienianiem wody z płynem przeznaczonym do mycia konkretnego rodzaju powierzchni. Sprzątanie będzie szybsze i łatwiejsze.
  5. Sprzęty w zabudowie – naprawdę dobrym pomysłem na estetyczne zorganizowanie kuchni jest zakup urządzeń AGD przeznaczonych do zabudowy. Ukrycie lodówki i zmywarki za kuchennymi frontami sprawi, że cała meblowa zabudowa stanie się jednolita, a przez to kuchnia optycznie będzie wyglądać na bardziej zorganizowaną i czystszą. Jeśli chodzi o piekarnik, to najlepiej umieść go na takiej wysokości, by można było go otworzyć bez schylania. Wygląda to bardzo nowocześnie.

Pamiętaj oczywiście, że samo urządzenie kuchni to jeszcze nie wszystko. O tę domową przestrzeń trzeba także dbać, zwracając szczególną uwagę na szczegóły, czyli czyste uchwyty, okap kuchenny i ścianę przy blacie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.