Jak przyrządzić espresso: Woda do espresso

Mariusz Siwko
09.05.2015

To proste... oczywiście z kranu, ale nie każdego. Czasem woda z kranu jest wspaniała i nic nie trzeba stosować aby ją ulepszyć. Na przykład, gdy ktoś mieszka w domu położonym gdzieś w cudownej krainie, gdzieś wysoko w pięknych malowniczych górach... To tylko teoria. Na co dzień w wodzie znajduje się przede wszystkim podstawowy składnik - Chlor. Chlor nie smakuje dobrze, a także nie pachnie przyjemnie, można się o tym przekonać choćby będąc na basenie, wtedy na pewno troszeczkę mimochodem napijemy się wody z chlorem. Co do zapachu na basenie... pachnie tylko chlor "nieświeży", jest to znak, że długo nie był uzupełniany.

Wracając do tematu, w wodzie "kranowej" występują również inne dodatkowe składniki, są to metale takie jak ołów, miedź, glin, żelazo, mangan (biały osad po zagotowaniu wody) zależnie od tego, z czego wykonana jest nasza instalacja wodna. Dodatkowo w wodzie są najróżniejsze osady gromadzące się w rurach. Stopniowo woda oddalając się od swoich źródeł staje się coraz bardziej "twarda" to znaczy, że jest w niej coraz więcej składników mineralnych - magnez i wapń, główne składniki niszczące nasze wspaniałe urządzenia do przyrządzania kawy. Dlatego dobre jest zastosowanie filtra usuwającego te niepotrzebne dodatki do wody. Współczesne ekspresy bardzo nam to ułatwiają ponieważ mają wbudowane filtry oraz możliwość ustawienia twardości wody, jednak dobrze jest wlać do pojemnika naszego cennego urządzenia już wstępnie oczyszczoną wodę. Nie należy oczywiście przesadzać, jak ze wszystkim, co za dużo to niezdrowo. Przykładowo zbyt miękka woda może podrażnić żołądek lub zaburzyć równowagę mineralną w organizmie.

Krótko. Wlej do ekspresu wodę prosto z kranu. Spróbuj otrzymaną kawę. Następnie wlej wodę wstępnie przefiltrowaną i porównaj smaki. Lepszy powinien być napar otrzymany z tej drugiej wody, ale jeśli jednak z wody "kranowej" bo wszystko zależy od gustu, konieczne będzie stosowanie odkamieniania ekspresu w regularnych odstępach czasu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.