Jak przekonać rodzinę do diety bezmięsnej? Sprawdzone sposoby!

Maciej Piwowski
24.08.2018

Wegetarianizm i weganizm nie są już pojęciami abstrakcyjnymi. Nie kojarzymy ich tylko z ludźmi, którym „pokręciło się w głowach” czy celebrytami. Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z jedzenia mięsa i produktów odzwierzęcych, aby w ten sposób poprawić swoje zdrowie, schudnąć czy po prostu lepiej się poczuć. Jeśli chcesz dołączyć do tej grupy, potrafisz żyć bez mięsa, ale napotykasz na silny opór w rodzinie, przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, jak łatwo przekonać najbliższych do diety bezmięsnej.

Metoda „z zaskoczenia”

Niechęć do diety wegetariańskiej, a tym bardziej wegańskiej, zwykle wynika z niewiedzy. Osoby broniące się przed spróbowaniem bezmięsnych dań są kulinarnymi tradycjonalistami i wolą zamknąć się na nowości, by nie „ryzykować”. Najprostszym sposobem jest więc wzięcie ich z zaskoczenia. Znajdź fajny przepis na danie, które z wyglądu przypomina klasyczny obiad z mięsem w roli głównej.

Uracz najbliższych takim posiłkiem, nie wdając się w szczegóły. Poczekaj na reakcję. Jeśli się przyłożysz i umiejętnie połączysz składniki, to po kilku chwilach talerze będą puste. Wtedy zapytaj: „Czy wiecie, co właśnie zjedliście?” Zaskoczenie na twarzach członków rodziny jest murowane! W taki oto sposób przełamiesz pierwsze opory i zyskasz możliwość dalszego eksperymentowania w kuchni.

Wykład popularnonaukowy

Ta metoda zadziała w przypadku osób, które są spragnione wiedzy, ciekawe świata, a także widzą, że obecna dieta niekoniecznie im służy. Zamiast rzucać hasło w stylu: „Od dziś jemy zdrowo”, postaw na edukację. Najpierw oczywiście zdobądź jak najwięcej informacji, aby móc popisać się żywieniową erudycją.

Opowiedz najbliższym o wpływie diety na zdrowie. Wytłumacz, jak można zastąpić składniki mięsne tymi roślinnymi bez żadnych strat dla organizmu. Fajnym pomysłem będzie też zaproponowanie rodzinie kilku przepisów i umożliwienie bliskim osobom dokonania wyboru obiadu czy kolacji.

Świeć przykładem

Jeśli chcesz, aby najbliższe osoby poszły za Tobą, musisz stać się dla nich autorytetem. O ile w przypadku dzieci nie będzie to wielkim problemem, o tyle np. partner czy partnerka może mieć spore opory przed rezygnacją z mięsa. Przełamiesz je pokazując, jakie efekty przynosi zmiana diety.

Po rozstaniu z mięsem udało Ci się zrzucić kilka kilogramów? A może sukcesywnie bijesz swoje rekordy w bieganiu czy ćwiczeniu na siłowni? Masz więcej energii, radości z życia, ochoty na poznawanie świata? To wszystko przemawia do wyobraźni i uwiarygadnia sens przejścia na dietę roślinną.

W zdecydowanej większości przypadków te sposoby wystarczą, aby zaszczepić w rodzinie zdrowe nawyki żywieniowe. Pamiętaj, aby nie naciskać do przesady i nie robić awantur, bo to do niczego nie prowadzi. Twoi bliscy nie muszą w 100% przechodzić na wegetarianizm czy weganizm. Wystarczy, że 2-3 razy w tygodniu bez grymaszenia zgodzą się na zjedzenie bezmięsnego posiłku. To już będzie duży krok w dobrą stronę!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie