Jak nie marnować jedzenia? Poznaj 6 prostych zasad

Remigisz Szulc
19.01.2017

Wyniki badania Polskich Banków Żywności szokują. Przeciętna polska rodzina miesięcznie wyrzuca jedzenie o wartości nawet 50 złotych! W ten sposób nie tylko tracimy pieniądze, ale też przyczyniamy się do niepohamowanego wzrostu konsumpcji. Jak z tym walczyć? Nie jest to wcale takie trudne. Wystarczy stosować się do 6 prostych zasad. Podpowiadamy, jak nie marnować jedzenia.

  1. Rób racjonalne zakupy – przed pójściem do sklepu zrób sobie dokładną listę produktów, które są Ci potrzebne. Przejrzyj zawartość lodówki i spiżarni. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie sobie obiadów na cały tydzień, aby wiedzieć, które rzeczy są niezbędne. Lista to świętość. Nie kupuj niczego, co się na niej nie znalazło. Spontaniczne zakupy, szczególnie produktów w promocji, to prosta droga do marnotrawstwa.
  2. Korzystaj z zamrażarki – nie ma niczego złego w tym, że zamrozisz żywność, której Twoja rodzina nie zjadła. Jeśli po ugotowanym obiedzie zostało Ci kilka kotletów, możesz spokojnie umieścić je w zamrażarce i zjeść za kilka dni. Będziesz mieć gotowy obiad i nie wyrzucisz jedzenia, które przecież sporo kosztuje. Mrozić można praktycznie wszystko. Świetnym pomysłem jest np. mrożenie pieczywa.
  3. Wykorzystuj resztki – po gotowaniu zupy zostały Ci warzywa? Nie wyrzucaj ich! Zrób z nich pyszną sałatkę jarzynową z dodatkiem parówki, jajka i majonezu. Wykorzystać można naprawdę wiele tzw. resztek. Końcówki kiełbasy znakomicie sprawdzą się do przygotowania domowej pizzy. Z wysuszonego chleba możesz natomiast zrobić bułkę tartą lub tosty francuskie.
  4. Nie kupuj na zapas – to zmora współczesnego, bogatego świata. Choć na każdym rogu są dyskonty i markety, to nadal wielu z nas bez głowy kupuje produkty, które „mogą się przydać”. Nie myśl takimi kategoriami. Jeśli czegoś Ci zabraknie, po prostu dokup to przy następnej okazji. Robienie zapasów jest nieracjonalne i przyczynia się do wyrzucania żywności, która ma przecież ograniczony termin przydatności do spożycia.
  5. Odpowiednie przechowywanie – poczytaj o podstawowych zasadach układania żywności w lodówce. Pamiętaj, że na górnej półce zawsze jest najcieplej, dlatego nie jest to dobre miejsce dla świeżego mięsa. Aby spowolnić proces wysuszania żywności pakuj ją próżniowo lub przynajmniej przykrywaj folią lub zainwestuj w plastikowe pojemniki. Możesz w nich przechowywać sery czy wędliny.
  6. Nie bój się przekroczenia daty „najlepiej spożyć do...” - jest to tylko informacja producenta, który deklaruje, że do tej daty produkt zachowuje swoje właściwości smakowe. Nie oznacza to jednak, że nie możesz zjeść np. jogurtu dzień później. „Najlepiej spożyć do...” nie jest tym samym co „Data przydatności do spożycia”.

Stosując się do tych zasad znacznie ograniczysz nie tylko marnowanie jedzenia, ale też swoich pieniędzy, co szybko odczujesz w portfelu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie