Jak dbać o ekspres ciśnieniowy?

Piotr Kowalczyk
27.02.2017

Nie ma to jak zapach świeżej kawy o poranku. Wiele osób zwraca uwagę na smak i jakość czarnego napoju, dlatego ich marzeniem jest posiadanie porządnego ekspresu ciśnieniowego, który w kilka chwil przyrządzi pyszne espresso. To urządzenie jest niestety drogie, a w dodatku wcale nie takie bezobsługowe, jak zachwalają to producenci. O ekspres ciśnieniowy trzeba regularnie dbać. Jak to robić? Przeczytaj nasz poradnik.

Czyszczenie bloku kawy

Blok kawy to najważniejsza część urządzenia. Wymaga regularnego czyszczenia. W większości ekspresów ciśnieniowych robi się to minimum raz w tygodniu – wystarczy dokładnie opłukać blok pod bieżącą wodą, wyczyścić tackę na resztki zmielonej kawy oraz udrożnić młynek. Nie jest to skomplikowane, ale trzeba o tym pamiętać.

Raz w miesiącu blok wymaga smarowania. Zwykle producent dołącza specjalny smar do urządzenia. Jeśli zapomnisz o smarowaniu, ekspres będzie nieprzyjemnie piszczeć.

Uwaga!

Do smarowania nie należy używać olejów spożywczych.

W niektórych ekspresach raz w miesiącu należy także przeprowadzić procedurę czyszczenia przy użyciu specjalnej tabletki, którą kupuje się osobno.

Czyszczenie tacki ociekowej

Gromadzi się w niej woda po płukaniu dysz, dlatego w przypadku intensywnie użytkowanego ekspresu tacka będzie wymagać nawet codziennego czyszczenia. Przy okazji należy usunąć fusy z kawy, o czym najczęściej przypomina samo urządzenie. Jeśli nie będziesz regularnie czyścić tacki ociekowej, woda wyleje się na blat, co może być niebezpieczne, jeśli w okolicy znajdują się urządzenia elektryczne.

Odwapnianie

Procedura odwapniania ma na celu usunięcie kamienia z wnętrza ekspresu i jej przeprowadzanie jest obowiązkowe – każdy producent podkreśla, że uszkodzenia spowodowane zakamienieniem ekspresu nie podlegają gwarancji.

Średnio odwapnianie należy przeprowadzać co 3-6 miesięcy, jednak jest to uzależnione od stopnia twardości wody i częstotliwości użytkowania ekspresu. Procedurę wykonuje się z użyciem specjalnego płynu – producenci zalecają własne produkty, które są dość kosztowne (około 30 złotych za buteleczkę, a trzeba wlać całą).

Uwaga!

Płynu nie wolno zastępować octem.

W modelach wyposażonych w zbiorniczek na mleko niezbędne jest również jego czyszczenie. Raz w tygodniu robi się to poprzez rozebranie elementów ruchomych i umycie ich pod bieżącą wodą. Raz w miesiącu należy natomiast użyć specjalnego proszku do czyszczenia obwodu mleka.

Jeśli nie będziesz regularnie dbać o ekspres ciśnieniowy, to bardzo szybko odczujesz pogorszenie jakości parzonej kawy. W dodatku ryzykujesz, że urządzenie ulegnie kosztownej awarii. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń wynikających z braku konserwacji ekspresu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie