Jak czyścić zmywarkę? Sprawdź podstawowe zasady

Andrzej Winnicki
28.01.2019

Regularne czyszczenie zmywarki to podstawowy zabieg eksploatacyjny, który znacząco wydłuży sprawność urządzenia. Zwykle jednak jest tak, że po początkowej fascynacji nowym sprzętem, szybko zapominamy o niego dbać. Samo czyszczenie zmywarki nie jest natomiast ani trudne, ani czasochłonne. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zasady, o których warto pamiętać i tym samym zminimalizować ryzyko przedwczesnej awarii urządzenia.

Najważniejsze: rób to często

Słowo „regularnie” jest zbyt obszerne, dlatego musimy je skonkretyzować. Zmywarkę należy czyścić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Oczywiście dużo zależy tutaj od intensywności eksploatacji urządzenia. Jeśli jednak używasz zmywarki codziennie, to dwutygodniowy interwał będzie w sam raz.

Pamiętaj, że w zmywarce gromadzi się nie tylko brud, ale też bakterie oraz inne drobnoustroje, które mogą wydostawać się na zewnątrz przy każdorazowym otwarciu drzwi urządzenia.

Czyszczenie automatyczne

Do czyszczenia zmywarki najlepiej jest używać specjalnych środków chemicznych z detergentami. Kupisz je w każdej drogerii czy hipermarkecie. Nie musisz wcale sięgać po produkt z najwyższej półki – nawet jeśli producent zmywarki go „rekomenduje”. W rzeczywistości wszystkie tego typu środki działają dokładnie tak samo i zawierają te same substancje myjące.

Różnica polega natomiast na sposobie aplikacji. Jedne środki umieszcza się w pojemniku na tabletkę, inne po prostu wrzuca luzem do komory zmywarki. Tutaj panuje pełna dowolność – wybierz produkt, który jest akurat w promocji (naprawdę nie ma sensu przepłacać).

Rada

Jeśli nie masz pod ręką specjalnego środka, a musisz pilnie wyczyścić zmywarkę, możesz po prostu użyć tabletki.

Po włożeniu środka czyszczącego do zmywarki po prostu ustaw zwykły program (nie ekonomiczny – wymagana jest wysoka temperatura mycia) i włącz urządzenie. Pamiętaj, że zmywarka musi być pusta.

Czyszczenie ręczne

Brzmi strasznie, ale naprawdę nie ma się czego bać. Czyszczenie ręczne polega po prostu na opróżnieniu filtra zmywarki, który zatrzymuje stałe elementy, by zapobiec zatkaniu odpływu. Jeśli wcześniej nie zdarzyło Ci się czyścić filtra, to przygotuj się na niezbyt przyjemne doznania – znajdziesz w nim resztki obiadu sprzed kilku dni. Zapchany filtr znacznie ogranicza wydajność, a tym samym skuteczność zmywarki. W skrajnym przypadku może spowodować jej zatrzymanie. Filtr należy więc czyścić raz w tygodniu.

Co miesiąc warto również przetrzeć uszczelki, po których odgięciu zauważysz mazistą substancję. Usuń ją, bo to siedlisko bakterii i jedna z głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się ze zmywarki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie