Gotowanie sous-vide – najważniejsze zalety

Remigisz Szulc
03.04.2017

Każdy widz popularnych programów telewizyjnych dotyczących gotowania na pewno choć raz zetknął się z określeniem „sous-vide”. Jest to bardzo modna metoda gotowania próżniowego, która gwarantuje zachowanie większości składników odżywczych znajdujących się w produkcie bazowym i doskonały smak. Na czym dokładnie polega gotowanie sous-vide? Jakie są zalety tej metody? Przeczytaj.

Czym właściwie jest gotowanie sous-vide?

O metodzie sous-vide zrobiło się głośno całkiem niedawno, jednak warto wiedzieć, że ten sposób gotowania został opracowany już w latach 70. we Francji. Nazwa oznacza dosłownie „w próżni”. Produkt bazowy (np. mięso lub warzywa) należy najpierw szczelnie zamknąć w foliowym opakowaniu – zamknięcie musi być hermetyczne, aby w środku nie znalazło się powietrze. Wykorzystuje się do tego specjalne urządzenia do pakowania próżniowego.

Następnie paczkę z produktem wrzuca się do wody o określonej temperaturze – nie jest ona przypadkowa, ponieważ zależy od indywidualnych cech konkretnego produktu. Czas gotowania także dobiera się do produktu.

Gotowe danie wygląda tak, jakby zostało ugotowane w zwykłej wodzie. Nie ma oczywiście chrupiącej panierki, ale zachowuje zdecydowaną większość składników odżywczych i naturalny kolor. Jest to szczególnie ważne w przypadku gotowania warzyw. Po wyjęciu produktu z foliowej torebki wystarczy już tylko ułożyć go na talerzu, przystroić i można jeść.

Zalety gotowania metodą sous-vide

Gotowanie próżniowe przede wszystkim jest bardzo zdrowe, na co wpływ ma oczywiście zachowanie składników odżywczych. Jest to świetna metoda dla osób, które dbają o linię, ponieważ do produktu nie trzeba dodawać oleju czy innych tłuszczów. Wystarczy domowa marynata lub podstawowe przyprawy.

Bardzo ważne jest to, że podczas gotowania sous-vide dochodzi do minimalnej redukcji produktu. Oznacza to, że np. mięso traci jedynie 10% swojej wyjściowej objętości. Dla porównania w przypadku gotowania tradycyjnego redukcja wynosi aż 20%.

Nie bez znaczenia są oczywiście względy smakowe. Potrawa przygotowana metodą sous-vide ma zupełnie inny smak niż ugotowana w sposób tradycyjny, a tym bardziej smażona na tłuszczu. Zachowuje naturalne soki, co pozwala lepiej docenić smak dania. Wiele osób po spróbowaniu potrawy przyrządzonej metodą sous-vide nie wyobraża już sobie niczego innego.

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym atucie. Próżniowe zamknięcie produktu znacząco wydłuża jego okres przydatności do spożycia. Dzięki temu w kuchni marnuje się mniej jedzenia.

Jak zacząć gotować sous-vide?

Najważniejsze jest kupienie pakowarki próżniowej. Gotować sous-vide można w zwykłym garnku, jednak wymaga to stałego pilnowania temperatury – niezbędny będzie więc termometr kuchenny. Dlatego dla własnej wygody lepiej jest zainwestować w zakup maszyny do sous-vide, którą wystarczy tylko zaprogramować - droższe modele dobierają temperaturę i czas gotowania automatycznie po podaniu rodzaju produktu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie