Gastronomia: Przepis na smaczny garnek

Piotr Kowalczyk
30.10.2015

Smaczna, zdrowa i zbilansowana dieta to podstawa satysfakcjonującego życia. Rzućmy więc kuchenną rękawicę i stańmy do honorowego pojedynku o jakość tego, co jemy. Na podorędziu mamy cały arsenał akcesoriów, które ułatwiają nam kuchenne zmagania i sprawiają, że gotowanie staje się coraz łatwiejsze i coraz przyjemniejsze. Podstawą kuchennego wyposażenie są dobre garnki, bo to w nich z półproduktów wyczarowujemy aromatyczne potrawy. Gotujmy z pasją, szybciej, zdrowej i smaczniej.

W czym gotujesz?

Musimy mieć świadomość, że tanie garnki wykonane z kiepskiej jakości materiałów nie pozostają obojętne na nasze kulinarne eksperymenty. Podczas obróbki termicznej potraw (szczególnie tych kwaśnych, np. kapusty kiszonej) naczynia wykonane ze słabego aluminium mogą wyzwalać cząsteczki glinu, które przenikają do przygotowywanego jedzenia, psują jego smak, a co najważniejsze - nie są obojętne dla naszego zdrowia (negatywnie wpływają na układ nerwowy). Nagminnie przypalamy potrawy? Niekoniecznie oznacza to, że jesteśmy kiepskimi kucharkami i kucharzami! Słabej jakości naczynia pokryte są cienką powłoką, która teoretycznie ma zapobiegać przywieraniu - jeżeli warstwa politetrafluoroetylenu jest za cienkie łatwo ją uszkodzić, a w wyższych temperaturach może wydzielać toksyczne związki chemiczne. Gotowanie to nie tylko przyjemności, ale również... zmywanie. Im lepszy materiał, z którego zrobione są nasze garnki i patelnie - tym łatwiej utrzymać je w czystości.

Dobra jakość na wagę złota

Najlepiej sprawdzają się w kuchniach (zarówno amatorów gotowania jak i prawdziwych profesjonalistów) naczynia wykonane z nierdzewnej stali szlachetnej. To dobry materiał z wielu powodów: jest odporny na działanie wysokich temperatur i uszkodzenia mechaniczne, nie koroduje, a do potraw nie przenikają żadne substancje szkodzące zdrowiu i zmieniające smak potraw. Porządny garnek to... ciężki garnek, precyzyjnie wykończony (warto zwrócić uwagę na łączenie korpusu z dnem, uchwyty, pokrywkę) i wygodny w użytkowaniu. Liczne pozytywne opinie o naczyniach marki Philipiak pozwalają przypuszczać, że garnki tej firmy spełniają wszystkie wyżej wymienione kryteria - warto to sprawdzić (opinie na temat firmy philipiak znajdziesz na wyrzucsolniczke.pl)

Nie pozostaje nam nic innego jak wziąć się do gotowania. Siekajmy z fantazją, mieszajmy z pasją, przyprawiajmy niebanalnie, nie sólmy za dużo. Korzystając z naczyń najwyższej jakości nie musimy martwić się, że coś nam zepsuje smak potraw.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.