Funkcjonalny blat kuchenny – kilka sprytnych trików

Antoni Kwapisz
09.03.2021

Blat kuchenny pełni kilka funkcji. Przede wszystkim służy do przygotowywania na nim posiłków, w tym krojenia, szatkowania czy doprawiania. Można go wykorzystać do robienia sobie kanapek, trzymać na nim drobniejsze sprzęty kuchenne, nawet postawić ozdobny kwiat, przyprawy czy świeże zioła. Blat powinien więc być przede wszystkim wytrzymały, odporny na intensywną eksploatację oraz oczywiście estetyczny. Warto natomiast zadbać także o jego funkcjonalność, wykorzystując tych kilka sprytnych trików.

Regulacja wysokości

Nie wszyscy wiedzą o możliwości zastosowania takiego rozwiązania. Regulacja wysokości blatu jest możliwa dzięki tzw. windzie. Jest to świetna opcja w sytuacji, gdy między partnerami jest duża różnica wzrostu, a oboje lubią gotować. Regulowany blat umożliwia również uczestniczenie w przygotowywaniu posiłków dzieciom, które z reguły są tym mocno zainteresowane.

Trzeba oczywiście podkreślić, że regulacja wysokości blatu bardzo podwyższa koszt wykonania zabudowy kuchennej. Z drugiej strony jest to na tyle funkcjonalne rozwiązanie, że może warto przedłożyć je nad np. kosze cargo w szafkach, z których i tak zbyt często się nie korzysta?

Wbudowane gniazdka elektryczne

Super patent na utrzymanie porządku w kuchni. Wbudowane gniazdka elektryczne są schowane w blacie i zlicowane z jego powierzchnią, dlatego pozostają praktycznie niewidoczne. Gdy jednak chcemy np. użyć tostera czy blendera, to wystarczy tylko wpiąć wtyczkę w gniazdko.

Nie ma plątaniny kabli, nie trzeba stosować żadnych przedłużaczy, bardzo zyskuje na tym także estetyka kuchni – szczególnie, jeśli alternatywą miałoby być umieszczenie gniazdek na ścianie nad blatem, co wygląda średnio.

Wysuwana deska do krojenia

Z tymi deskami zawsze jest problem. Walają się w szufladzie lub stoją na blacie, nie dodając kuchni uroku. W dodatku trzeba je regularnie wymieniać. Można rozwiązać ten problem dzięki sprytnemu trikowi, jakim jest wysuwana deska do krojenia. Znajduje się ona pod blatem roboczym, a w momencie, gdy musimy pokroić warzywa czy inne produkty po prostu ją wysuwamy.

Deska znajduje się na idealnej wysokości, co ułatwia przygotowywanie produktów, a także jest dobrze doświetlona. Odpada nam problem z jej przechowywaniem. W dodatku duża powierzchnia deski pozwala korzystać z niej jednocześnie dwóm osobom.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.