Ekskluzywne wina

Marek Szydełko
26.01.2016

Grono zwolenników szlachetnych trunków, a w tym win, z roku na rok wzrasta. Wśród nich można znaleźć nie tylko koneserów i biznesmenów, ale również osoby dopiero poznające smak wina. Picie wina to pewnego rodzaju rytuał. Dlatego też warto poznać sztukę, jego podawania oraz rodzaje szkła i temperaturę, w jakiej powinno być serwowane. Znajomość tych zasad pomoże nam zabłysnąć w towarzystwie.

Rodzaje win

Wino, jak sama nazwa wskazuje, jest alkoholem produkowanym z winogron. Jego rodzaje dzieli się ze względu na barwę na wina czerwone (robione z czerwonych winogron), wina białe (robione z białych winogron) oraz wina różowe (robione z białych winogron).  Pierwsze z nich są wyraziste i pełne smaku. Podaje się je w temperaturze 14-18 stopni Celsjusza. Dobrze jest serwować je z daniami ostrymi, z czerwonym mięsem oraz z deserami. Natomiast wina białe są lżejsze i mają w sobie nutkę świeżości. Najlepiej podawać je schłodzone do temperatury 6-14 stopni Celsjusza. Dobrze sprawdzają się podawane z serami, białym mięsem, rybami i deserami. Podobnie do win białych należy serwować wina różowe. Wśród trunków tego typu dużym powodzeniem cieszą się wina francuskie oraz wina włoskie. Poleca się wina z Bordeaux, Burgundii oraz Toskanii. Ich walory smakowe są na najwyższym poziomie.

Wytrawne czy słodkie?

Wina słodkie są dobre dla początkujących smakoszy. Głównie ze względu na to, że ich smak jest w dużej mierze uzależniony od cukru. Mimo, że wydawać by się mogło, że mają w sobie więcej aromatu niż wina wytrawne, to w rzeczywistości jest odwrotnie. Dodatkowo wina słodkie nie do wszystkiego pasują. Zaś wytrwane trunki są bardziej szlachetne i można je komponować z większą liczbą dań. Do tego są bogate w wiele walorów smakowych. Dobrym pomysłem dla osób eksperymentujących z winami jest wybór trunków półsłodkich lub półwytrawnych. Poszukując wina warto poradzić się specjalistów lub poszukać porady w sieci. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup wina w sklepie internetowym. Możemy tam znaleźć wszelkie z interesujących nas informacji. Jednym z takich miejsc jest wineavenue24.pl.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.