Efekty złego wypoziomowania zmywarki

Antoni Kwapisz
08.04.2019

Coraz więcej z nas nie wyobraża już sobie życia bez zmywarki. Jest to wyjątkowo przydatne urządzenie, odciążające w wykonywaniu czynności, za którą mało kto przepada. Zmywarka, jak każdy inny sprzęt, może jednak odmówić posłuszeństwa. Czasami niepokojące symptomy pojawiają się z dużym wyprzedzeniem, ale niekoniecznie muszą one świadczyć o zbliżającej się awarii. Dziwne zachowanie zmywarki czy utrudnione korzystanie z urządzenia może być efektem złego wypoziomowania.

Co świadczy o tym, że zmywarka nie jest wypoziomowana?

Pierwszym, zdecydowanie najczęstszym objawem jest po prostu bardzo głośna praca urządzenia. Źle wypoziomowana zmywarka solidnie hałasuje, w dodatku niezależnie od stopnia wypełnienia naczyniami. Jeśli więc masz wrażenie, że zmywarka Twoich znajomych pracuje znacznie ciszej, zainteresuj się tym, czy przypadkiem Twój sprzęt nie jest źle wypoziomowany.

Kolejnym objawem jest nierówne zamykanie się drzwiczek, co szczególnie dobrze widać w zmywarce przeznaczonej do zabudowy (gdzie do drzwiczek mocuje się front meblowy). Jeśli front obciera o szafkę przy zamykaniu i gołym okiem widać, że drzwiczki są położone nierówno w stosunku do linii blatu, to na 99% jest to wina złego wypoziomowania. Nie radzimy tego bagatelizować, bo grozi to nie tylko zniszczeniem mebli, ale też uszkodzeniem zawiasów drzwiczek zmywarki.

Głośne zamykanie i otwieranie, któremu towarzyszy wyraźny opór. To kolejny objaw świadczący o tym, że pora przyjrzeć się kwestii wypoziomowania zmywarki. Jeśli podczas otwierania lub zamykania drzwiczek słyszysz niepokojący hałas, a dodatkowo musisz użyć sporo siły, coś tutaj ewidentnie nie gra. Jeśli nic z tym nie zrobisz, to wkrótce zamek ulegnie zniszczeniu, a to wyłączy zmywarkę z eksploatacji na czas oczekiwania na nową część.

Jak wypoziom

ować zmywarkę?

Zmywarka, podobnie jak pralka czy lodówka, musi stać idealnie prosto. Posadzka jednak nie zawsze jest równa jak stół. Wystarczy minimalna krzywizna w miejscu montażu zmywarki, aby urządzenie pracowało niezgodnie z oczekiwaniami właścicieli.

Wypoziomowanie zmywarki jest możliwe dzięki regulowanym nóżkom. Oczywiście niezbędna będzie też poziomica. Sprawdzamy ustawienie zmywarki zarówno w poziomie, jak i pionie. Gdy wszystko jest w porządku, możemy przymocować urządzenie do szafek kuchennych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.