Dlaczego warto pić wodę z cytryną? Poznaj 5 najważniejszych argumentów

Piotr Kowalczyk
23.01.2017

O zaletach picia wody z cytryną mówi się już od dłuższego czasu. Ten napój polecają znane trenerki fitness, dietetycy, ale też osoby uprawiające amatorsko sport. W czym tkwi tajemnica? Dlaczego woda z cytryną, czyli w gruncie rzeczy dość pospolite połączenie, ma mieć tak dobry wpływ na nasze zdrowie? Poznaj 5 najważniejszych zalet picia wody z cytryną.

  1. Naturalny przeciwutleniacz – sok z cytryny to nie tylko bomba witaminowa, ale także bogate źródło flawonoidów, czyli naturalnych przeciwutleniaczy, usuwających z organizmu wolne rodniki. To one odpowiadają za powstawanie wielu chorób, w tym nowotworowych. Pijąc wodę z cytryną dbasz także o optymalny poziom ciśnienia krwi i chronisz się przed rozwojem cukrzycy.
  2. Idealna dla osób z kamicą nerkową – kamica nerkowa to wyjątkowo dokuczliwa przypadłość, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Badania wykazały natomiast, że kwas cytrynowy bardzo pomaga w rozpuszczaniu kamieni nerkowych oraz zapobiega tworzeniu się nowych.
  3. Coś dla dbających o linię – wbrew popularnemu mitowi woda z cytryną nie jest środkiem odchudzającym. Jednak to wcale nie oznacza, że jej picie ma obojętne znaczenie dla procesu dbania o linię. Wypicie szklanki wody z cytryną wywołuje natychmiastowe uczucie sytości, a to w naturalny sposób powstrzymuje przed podjadaniem.
  4. Świetnie nawadnia – wodę z cytryną powinny pić osoby, które narzekają na suchość skóry i włosów, cierpią na skurcze mięśniowe oraz uprawiają sport. Sama woda dość dobrze nawilża organizm, jednak po dodaniu do niej soku z cytryny, czyli bomby elektrolitowej, efekt będzie jeszcze lepszy. Dlatego wodę z cytryną warto pić rano, gdy organizm jest lekko odwodniony.
  5. Naturalna miotła – większość trujących substancji jest usuwana z organizmu wraz z moczem. Dlatego warto pić napoje zwiększające moczopędność. Na tej liście wysoką pozycję zajmuje właśnie woda z cytryną. Pijąc ją po prostu pozbywasz się toksyn z organizmu.

Przygotowanie napoju jest banalnie proste. Wystarczy wycisnąć do szklanki wody sok z połowy cytryny (więcej też nie zaszkodzi, ale nie każdy lubi tak kwaśny smak). Możesz oczywiście zainwestować w domową wyciskarkę do cytrusów, co ułatwi Ci przygotowywanie soku.

Pamiętaj również, aby wodę z cytryną pić zawsze rano, najlepiej na czczo. Dzięki temu organizm zostanie pobudzony do działania, a Ty zjesz lżejsze śniadanie, które zostanie łatwiej strawione.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.