Czy warto zainwestować w kosze cargo do szafek kuchennych?

Krzysztof Jagielski
16.07.2018

Kosze cargo to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na pełne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz szafek kuchennych. Zwłaszcza tych narożnych, do których zwykle mamy utrudniony dostęp. Mimo to wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania, czemu też trudno się dziwić. Kosze cargo swoje kosztują i mogą znacznie zwiększyć finalną cenę wykonania zabudowy kuchennej. Wciąż się wahasz, czy warto zainwestować w takie kosze? Przeczytaj nasz poradnik, w którym wymieniamy zalety i wady tego patentu.

Kosze cargo ułatwiają życie

Nie ma co do tego wątpliwości – w przeciwnym razie nie cieszyłyby się one tak dużą popularnością. Kosze cargo możemy znaleźć w praktycznie każdej modelowej zabudowie kuchennej. Coraz częściej stosują je także producenci gotowych zestawów meblowych. Wszystko po to, aby zaspokoić potrzeby końcowych użytkowników.

Kosze cargo są świetnym rozwiązaniem do małej zabudowy kuchennej. W niewielkim pomieszczeniu zwykle brakuje miejsca na przechowywanie różnych drobiazgów, jak garnki czy mały sprzęt AGD. Ich „upychanie” w szafkach kończy się tym, że za każdym razem, gdy chcemy skorzystać z jednego przedmiotu, trzeba wyjmować wszystkie – to strata czasu.

Obrotowe kosze cargo umożliwiają dostęp do przedmiotów znajdujących się nawet w głębi szafki. Bez wysiłku, szybko, bez irytującego ponownego układania wyposażenia. Zaznaczamy jednak, że dotyczy to tylko koszy z opcją pełnego wysuwu, które są zdecydowanie najpraktyczniejsze.

Kolejną zaletą koszy cargo jest to, że umożliwiają one pełne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz szafki. Często jest tak, że po ułożeniu różnych przedmiotów w przepastnej szafce, wciąż zostaje w niej mnóstwo wolnego miejsca, co nie jest ergonomiczne. Kosz cargo rozwiązuje ten problem.

Są drogie, ale to niejedyny ich minus

Tylko jeden element decyduje o tym, że kosze cargo wciąż nie są powszechnym wyposażeniem kuchni Polaków. Mowa oczywiście o cenie. Koszt montażu koszy potrafi być bardzo wysoki. Jeśli chcielibyśmy zamówić wysoki kosz do przechowywania np. garnków, patelni i sprzętu AGD, to cena takiego gadżetu może spokojnie przekroczyć 1000 złotych. Za sztukę! W przypadku, gdy ktoś zamawia całą zabudowę kuchenną za np. 5000 złotych, bardzo trudno będzie go przekonać do zakupu dodatków o wartości 1/5 ceny kuchni.

Jednak problemem jest nie tylko wysoki koszt. Trzeba sobie zdawać sprawę, że kosze cargo mogą znacznie ograniczać funkcjonalność szafki, co będzie szczególnie dokuczliwe dla osób, które lubią chomikować różne przedmioty w zabudowie kuchennej. Po zastosowaniu kosza w szafce nie będzie już można przechowywać innych przedmiotów – nawet jeśli teoretycznie jest na nie sporo miejsca.

Czy zatem warto? Jeśli kosze zostaną dobrze zaprojektowane i dopasowane do potrzeb domowników, to zdecydowanie tak. Oczywiście pod warunkiem, że wysoka cena takiego rozwiązania nie stanowi bariery nie do przejścia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie