Czy to już czas na wymianę piekarnika?

Antoni Kwapisz
19.03.2019

Piekarnik jest niezbędnym elementem wyposażenia rodzinnej kuchni. To dość kosztowny sprzęt, a do tego mocno eksploatowany sprzęt, dlatego warto od razu postawić na urządzenie dobrej jakości. Wymiana piekarnika jest poważną decyzją, którą jednak w pewnym momencie trzeba kategorycznie podjąć. Jakie sygnały świadczą o tym, że to już ten moment? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Piekarnik regularnie przypala/nie dopieka

Nie musi to być oczywiście związane z awarią czy niską jakością urządzenia. Możesz zacząć od dokładne wyczyszczenia wnętrza piekarnika. Następnie postaraj się maksymalnie precyzyjnie ustawić czas i temperaturę pieczenia (różnica kilku stopni – na pozór nieistotna – może mieć ogromny wpływ na jakość potrawy).

Jeśli nic to nie dało i nie jesteś w stanie osiągnąć idealnego punktu temperatury dania, to czas powoli myśleć o wymianie piekarnika. Najwyraźniej urządzenie jest albo zużyte, albo jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Tym razem sięgnij głębiej do kieszeni i kup piekarnik z wyższej półki, który pozwoli Ci zabłysnąć w kuchni.

Piekarnik jest przestarzały

Jeśli masz w domu klasyczną kuchenkę gazową, to mimo sentymentu zacznij już zbierać pieniądze na wymianę. Owszem, takie urządzenia potrafią pracować bezawaryjnie przez wiele lat, jednak ich eksploatacja jest mało komfortowa, a do tego niebezpieczna – zwłaszcza, jeśli w domu mieszkają małe dzieci.

Zastąp starą kuchenkę gazową osobną płytą grzewczą (najlepiej indukcyjną) i porządnym piekarnikiem elektrycznym z funkcją parową. Szybko docenisz znacznie wyższy komfort gotowania, będziesz też spokojna o to, że dziecko przypadkowo nie zdmuchnie płomienia.

Zapuszczone wnętrze

Do tej pory korzystałaś z taniego piekarnika, który trzeba było szorować po każdym pieczeniu? Życie jest za krótkie, aby tracić cenne minuty na czyszczenie wnętrza piekarnika. Na rynku znajdziesz już modele z powłokami nieprzywierającymi, które wymagają mycia zaledwie kilka razy w roku.

Jeśli więc masz dość ciągłego szorowania piekarnika i „cudowania” z różnymi domowymi sposobami usuwania tłuszczu ze ścianek i szyby, pomyśl o wymianie urządzenia na takie, które po prostu ułatwi Ci życie.

Porządny i funkcjonalny piekarnik to wydatek rzędu minimum 1500 złotych. Pamiętaj jednak, że nie warto dopłacać za funkcje, z których i tak nie zamierzasz korzystać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.