Często nachodzi Cię „na słodkie”? Sprawdź te zdrowe przekąski, którymi zastąpisz słodycze!

Marek Szydełko
27.08.2018

Na pewno znasz tę nieodpartą potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Zwykle, o dziwo, przychodzi ona po obfitym posiłku, gdy poziom glukozy gwałtownie spada. Chęć „na słodkie” pojawia się też po drzemce, wieczorem i podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub umysłowego. Uleganie takiej pokusie jest prostą drogą do nadwagi, a nawet otyłości. Na szczęście swój organizm można dość łatwo oszukać. Wystarczy zastąpić słodycze zdrowymi przekąskami. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Orzechy

Nieocenione źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają zbawienny wpływ na cerę, włosy, a także funkcjonowanie układu nerwowego. Orzechy są świetnym substytutem słodyczy, zwłaszcza w czasie pracy i nauki. Pamiętaj jednak, że jest to także produkt dość kaloryczny, dlatego nie można przesadzać z ilością. 1-2 garście na dobę w zupełności wystarczą.

Pestki

Wybór jest ogromny. Możesz sięgnąć po pestki dyni, słonecznika, chia czy sezamu. Wiele osób chwali też sobie siemię lniane. Tak naprawdę nie ma znaczenia, które nasiona wybierzesz. Zawsze będą one znacznie zdrowsze niż słodycze. Przyjemnie się je chrupie, dlatego stanowią świetną alternatywę dla chipsów.

Suszone owoce

Bardzo smaczna przekąska, która w odróżnieniu od słodyczy zawiera nie tylko cukier, ale też chociażby dobroczynny błonnik. Uwaga! Zawsze wybieraj owoce niekandyzowane, bo do ich produkcji nie używa się dodatku cukru. Suszone owoce świetnie zaspokajają potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Szczególnie smaczne są śliwki i popularne rodzynki. Ponownie przypominamy, że nie można przesadzać z ilością. Jedzenie suszonych owoców pełnymi garściami również może Ci zaszkodzić i skutkować nadwagą.

Sok warzywny

Soki warzywne są znacznie zdrowsze od tych owocowych, a w dodatku o wiele mniej kaloryczne. Można je pić w większych ilościach, szczególnie wtedy, gdy czujemy chęć „na słodkie”. Taki sok możesz przygotować samodzielnie (wystarczy zmiksować pomidory z dodatkiem wody), ale te „kupne” też są niezłym wyborem. Picie soków warzywnych w zastępstwie słodyczy ma same plusy. Nie tylko staje się elementem zdrowej diety, ale też zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na mikroelementy i witaminy. Taki sok może być jedną z 5 zalecanych porcji warzyw dziennie.

Na tym oczywiście nie koniec. Bardzo fajną przekąską są produkty nabiałowe, szczególnie naturalny jogurt czy maślanka. Jeśli masz pod ręką jakiś owoc, to zawsze wybierz go zamiast słodyczy. Pamiętaj też, aby z jedzenia jakichkolwiek przekąsek (nawet tych zdrowych) zrezygnować po godzinie 19.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie