Czarny zlewozmywak: czy to dobry pomysł?

Antoni Kwapisz
28.12.2018

Zlewozmywak jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Jego wielkość to już rzecz umowna: zależy to przede wszystkim od tego, ile osób na co dzień jada posiłki w domu oraz czy rodzina ma do dyspozycji jeszcze zmywarkę. Po ustaleniu liczby komór pojawia się kolejny dylemat, tym razem dotyczący designu zlewozmywaka. Wybór jest ogromny, a sporą popularnością w ostatnich latach cieszą się zwłaszcza czarne zlewy. Czy to dobry wybór także dla Ciebie? Nasz poradnik pomoże Ci w podjęciu decyzji.

Efektowny wygląd

Największą zaletą czarnego zlewozmywaka jest oczywiście nietypowy, ale jednocześnie elegancki czy wręcz ekstrawagancki design. Jest zupełnie oczywiste, że na taki zakup nie zdecydują się tradycjonaliści. Dlaczego? Ponieważ czarny zlew jest wyrazistym elementem wykończenia kuchni i wręcz może zdominować jej styl.

Jeśli nie boisz się eksperymentów, lubisz stawiać na nieoczywiste wybory, szukasz też czegoś, co odmieni wygląd sztampowej zabudowy kuchennej, to czarny zlewozmywak jest tym, co z pewnością warto wziąć pod uwagę. O ile masz świadomość, jak trudno jest dopasować do niego resztę wystroju kuchni.

Chodzi tutaj przede wszystkim o blat oraz baterię kuchenną. Czarny zlew wyznacza kierunek designu pomieszczenia. Jeśli w jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdzie się zupełnie zwyczajny blat z laminatu oraz srebrna bateria z niskiej półki, to takie połączenie będzie wyglądać co najmniej zabawnie, a już na pewno mocno przypadkowo. Dlatego pamiętaj: jeśli decydujesz się na czarny zlew, to miej świadomość, że to pociągnie za sobą kolejne inwestycje.

Walory praktyczne

Nie brakuje osób, które wybierają czarny zlewozmywak właśnie ze względów praktycznych. Powód? Na czarnym konglomeracie (to z tego materiału najczęściej są wykonane ciemne zlewy) nie widać zabrudzeń. Będzie to zatem ciekawa propozycja dla osób, które nieszczególnie dbają o czystość zlewu, a już na pewno nie mają zamiaru go codziennie pucować.

Ten medal ma jednak także drugą stronę. Na czarnym zlewie doskonale widać osady z kamienia zawartego w wodzie wodociągowej. Jeśli więc masz bardzo twardą wodę, to musisz sobie zdawać sprawę, że dość szybko Twój elegancki zlew zajdzie białymi plamami, które trzeba będzie regularnie usuwać. Bez pielęgnacji na pewno się więc nie obejdzie.

Rada

Do bieżącego usuwania osadów z kamienia najlepiej nadaje się woda z octem w proporcjach 1:1. Po każdym użyciu zlewu po prostu spryskaj jego powierzchnię taką domową miksturą.

Podsumowując: czarny zlewozmywak to bardzo interesujące rozwiązanie, które jednak można polecić wyłącznie właścicielom kuchni urządzonych w nowoczesnym stylu (najlepiej połączonym z glamour). Ogromnym atutem takiego zlewu jest łatwe utrzymanie w czystości, o ile będziesz dbać o regularne usuwanie osadów nieestetycznych osadów z kamienia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie