Chwila z kawą – najlepszy ekspres do kawy

Antoni Kwapisz
28.12.2015

Chwila z kawą – najlepszy ekspres do kawy

Kawa to bardzo popularny i lubiany napój. Potrafi skutecznie poprawić nam nastrój oraz napędzić do działania. Aby uprzyjemnić sobie jej picie, wielu kawoszy decyduje się na zakup ekspresu do kawy. Jednak wybór urządzenia idealnego nie jest taki prosty.

Co mogą współczesne urządzenia do parzenia kawy?

Współczesne ekspresy do kawy to urządzenia wielofunkcyjne: praktyczne oraz bardzo zautomatyzowane. Oznacza to, że dzięki nim możemy nie tylko zaparzyć kawę, ale również ułatwić sobie jej przygotowanie, a nawet wybrać sposób jej przyrządzenia oraz moc napoju. Na rynku znajdziemy też urządzenia, które dla naszej wygody wyposażone zostały w system samooczyszczania. Dzięki temu nie musimy tracić czasu na mycie naszego ekspresu do kawy. Bardzo przydatnym rozwiązaniem jest także filtr oczyszczający wodę, co wpływa znacznie na smak napoju, jak i jego jakość. Równie praktyczny jest wyświetlacz LCD informujący nas o zastosowanym programie, a także przypominający o konieczności wymiany filtru. Ciekawą funkcją jest również system aroma whirl plus czyli mechanizm poddający parę wodną wirowaniu w celu wydobycia i podkreślenia niezwykłego aromatu naszego napoju. Innowacyjnym rozwiązaniem jest też programator czasowy, który pozwala na zaprogramowanie momentu, kiedy kawa ma się zaparzyć.

Jakie ekspresy mamy do wyboru?

Wybierając ekspres kawowy warto wcześniej zorientować się w rodzajach dostępnych urządzeń. Do naszego wyboru są trzy typy:

  • Ekspresy przelewowe

Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest to, że jest bardzo proste w obsłudze. Sposób jego działania przypomina tradycyjne parzenie kawy w filiżance. Zagotowana woda przelewa się przez filtr ze zmieloną kawą. Urządzenie pozwala przygotować jednorazowo duże ilości napoju, a zastosowanie płytki grzejnej daje możliwość długotrwałego utrzymania temperatury. Ekspres przelewowy polecany jest jako rodzinny ekspres do kawy. Jego główna wada to konieczność częstej wymiany filtra oraz mycia ekspresu. Zdecydowanie nie jest polecany dla osób lubiących różnorodność, gdyż za jego pomocą przygotujemy najzwyklejszą, ale za to pełną mocy (kofeiny) kawę.

  • Ekspresy ciśnieniowe

To bardziej wyrafinowana forma ekspresu do kawy. Zagotowana woda jest tłoczona pod ciśnieniem dzięki czemu w efekcie otrzymujemy pyszne espresso. Możemy je wykorzystać jako bazę do różnego rodzaju napojów kawowych. Zaletą tego ekspresu jest wyeliminowanie z naszego napoju niesprzyjających zdrowiu i psujących smak kawy składników. Innym plusem jest możliwość jednorazowego przyrządzenia kilku filiżanek kawy, często wzbogaconych o smaczną i podkreślającą aromat napoju piankę z mleka. Ekspresy te dzielą się na:

  • Ręczne – zmieloną wcześniej kawę wsypujemy do sitka i zalewamy wodą; często urządzenia posiadają wbudowany młynek do kawy umożliwiający niekiedy ustawienie grubości mielenia; udogodnienie to dedykowane jest wytrawnym smakoszom
  • Niskociśnieniowe (kawiarki) – w dolnej części gotuje się woda, która przechodzi przez sitko ze zmieloną kawą, do górnej części trafia już gotowy napój; dedykowane osobom, które piją kawę sporadycznie;
  • Automatyczne – bardzo wygodne urządzenie, wzbogacone o wiele przydatnych funkcji; szybkie i wydajne; idealne do firm lub dużych rodzin .
  • Ekspresy kapsułkowe

To najbardziej nowoczesny i rozbudowany typ ekspresu kawowego. Daje nam nieskończenie wiele możliwości przyrządzenia ulubionego napoju. Jego obsługa jest prosta, a przygotowanie kawy trwa zaledwie kilka chwil. Jednorazowo można przygotować większą ilość filiżanek kawy.  

To, jaki ekspres do parzenia kawy wybierzemy ostatecznie, zależy przede wszystkim od naszych potrzeb i indywidualnych preferencji. Najważniejszy jest przecież smak kawy, który lubimy najbardziej.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.