7 sposobów na niejadka, które musisz znać

Piotr Kowalczyk
23.06.2017

Twoje dziecko nie chce jeść, często grymasi przy stole, a każdy posiłek przeradza się w walkę chociaż o jeden, malutki kawałek obiadu? Jeśli odpowiedziałaś na te pytania twierdząco, to oznacza, że jesteś mamą niejadka. Ten dziwny przypadek (bo jak można nie lubić jeść?) wyróżnia się na tle rówieśników tym, że może nie jeść godzinami, a jak już weźmie coś do ust to kolejne godziny to gryzie, przegryza i przełknąć nie może.

Często także charakteryzuje się tym, że zawsze chce jeść to samo, nie lubi eksperymentować ze smakami i bardzo często w ogóle nie ma ochoty na spożywanie posiłków. Kolejne znaki rozpoznawcze to często kłótnie, utrata cierpliwości oraz zmartwienie u rodziców, którzy takiego osobnika mają w domu i muszą z nim żyć. Co więc zrobić, aby maluch (ten starszy albo młodszy) chętnie jadł? Najprostszym rozwiązaniem jest tzw. patent na przegłodzenie, ale trudność polega na tym, że wielu brzdąców mogłoby nie jeść bardzo długo, dlatego ta metoda jest raczej ryzykownym posunięciem. Jest jednak wiele innym, bardzo skutecznych pomysłów, które ułatwią poskromienie niejadka i uspokoją skołatane nerwy rodziców. Oto 7 sposobów:

  1. Stałe pory posiłków to gwarancja sukcesu. Organizm malucha przyzwyczai się i dzięki temu będzie domagał się jedzenia o stałych godzinach. Pamiętaj przy tej okazji, żeby w przerwach między posiłkami nie dawać maluchowi przekąsek czy gęstych soków. Jeśli czas posiłku się skończył, należy nauczyć dziecko, że pora następnego jedzenia jest za kilka godzin. Jak zgłodnieje, na pewno chętnie zje kolejny posiłek.
  2. Czas jedzenia to nie czas zabawy i odwrotnie, czyli naucz dziecko, że podczas spożywania posiłków powinien siedzieć przy stole i jeść swoje jedzonko. Maluch nie powinien jeść podczas zabawy, bo wtedy nie robi tego świadomie i uczy się, że obie te czynności można wykonywać jednocześnie. W konsekwencji nigdy nie będzie wiedziało, kiedy ma jeść, a kiedy nie.
  3. Zadbaj o różnorodność potraw i od samego początku ucz dziecko, że do jedzenia nie jest tylko zupka warzywna i banan. W przyszłości chętniej sięgnie po coś nowego, a co za tym idzie będzie miał większą ochotę na jedzenie.
  4. Postaraj się, aby posiłki wyglądały apetycznie i kolorowo. Możesz także przygotować kanapki z uśmiechem lub jeże z jajka i rzodkiewki. Do jedzenie z pewnością zachęci także oryginalna i kolorowa zastawa. Idealne będą także prezenty personalizowane, a na nich imię dziecka czy jego zdjęcie.
  5. Nie dawaj dziecku tego, czego nie lubi, bo jeszcze bardziej zniechęcisz je do jedzenia.
  6. Zachęć dziecko do wspólnego przyrządzania posiłków. Na pewno z większym apetytem zje własnoręcznie zrobione kotleciki czy muffinki.
  7. Jedz wspólnie z dzieckiem i ucz go dobrych nawyków. Nie patrz w telewizor czy telefon, zjadaj owoce i warzywa oraz zachęcaj go do tego samego. Efekt gwarantowany!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie