Zima to taki okres w roku, gdy szczególnie potrzebujemy witamin, minerałów i naturalnych przeciwutleniaczy. Wszystko po to, aby dzielnie stawić czoła wirusom. Niestety sezon na rodzime owoce i warzywa jest już tylko wspomnieniem. Zamiast sięgać po mrożonki i importowane produkty o kontrowersyjnym smaku, lepiej jest zawczasu zadbać o wyposażenie domowej spiżarni. Warto wrócić do tradycji robienia przetworów. Nie jest to wcale trudne, a daje mnóstwo satysfakcji. Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 proste przepisy na domowe przetwory, które przydadzą Ci się zimą.
Wiele osób nie wie, że owoce jarzębiny są nie tylko jadalne, ale też mają znakomity wpływ na nasze zdrowie. Warto zaprosić je do swojej kuchni i wykorzystać do przygotowania pysznych przetworów na bazie rodzimych jabłek. Aby przygotować taką oryginalną marynatę będziesz potrzebować:
Zacznij od jarzębiny. Włóż owoce do zamrażarki na około dobę – dzięki temu stracą gorzki posmak. Po wyjęciu sparz jarzębinę i pozbądź się szypułek. Następnie pokrój jabłka i włóż je do wyparzonych słoików. Dodaj jarzębinę i wszystkie przyprawy. Na koniec zalej marynatę solanką, zakręć słoiki i odstaw w ciemnym miejscu. Trzymaj w temperaturze pokojowej. Pyszny przetwór będzie gotowy po około 2 tygodniach. To znakomity miks dla osób, które często łapią infekcje.
Morele są pysznymi i bardzo cennymi owocami, które warto jeść przez cały rok, a szczególnie zimą. Aby przygotować marynatę będziesz potrzebować:
Musisz również przygotować zalewę, której bazą jest miód, ocet spirytusowy 10%, cukier i oczywiście woda. Wszystko zagotuj i odstaw do ostygnięcia. Następnie przekrój morele, usuń pestki i włóż do wyparzonych słoików wraz z dodatkami. Zalej przygotowaną wcześniej zalewą, zakręć słoiki i pasteryzuj przez około 25 minut. Taka marynata idealnie nadaje się do pieczonych mięs.
Wiele osób nie wyobraża sobie zjedzenia ciemnego mięsa bez żurawiny, która świetnie nadaje się także do serów. Możesz ją przygotować samodzielnie. Będziesz potrzebować:
Oczyszczone owoce żurawiny wrzuć do gotującej się wody z cukrem. Poczekaj, aż się rozpadną. Następnie przetrzyj je przez sitko do garnka i gotuj przez kolejnych 5 minut. Gotową masę przelej do słoików, dodaj listki melisy i zamknij. Po ostygnięciu pasteryzuj w temperaturze około 90 stopni. Gotowe! Masz samodzielnie wykonaną galaretkę z żurawiny, którą zachwycisz swoich gości.
Robienie domowych przetworów to wielka frajda i satysfakcja, a także pewność, że w zimowe miesiące w Twoim domu nie zabraknie zdrowych i smacznych dodatków.