10 produktów, których nie należy trzymać w lodówce. Wiesz o tym?

Mateusz Nowak
07.11.2016

Lodówka to bez wątpienia najważniejsze urządzenie w każdej kuchni. Przechowujemy w niej gotowe dania oraz różne półprodukty, z których później przygotowujemy potrawy. Pełna lodówka jest symbolem dobrobytu, ale warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty nadają się do tego, aby przechowywać je w niskiej temperaturze. Większość z nas popełnia jednak w tym względzie proste błędy. Poznaj 10 produktów, których nie należy trzymać w lodówce  - dla własnego dobra.

  1. Pomidory – zaskoczenie, prawda? Większość z nas przechowuje pomidory w lodówce, aby wydłużyć ich czas przydatności do spożycia. Okazuje się jednak, że efekt jest odwrotny. Pomidor wystawiony na działanie niskiej temperatury szybko się psuje i traci swoją naturalną konsystencję. Pomidory należy przechowywać w temperaturze około 10 stopni Celsjusza.
  2. Produkty sypkie – a więc makarony, kasze, groch, cukier i sól. Są osoby, które umieszczają te produkty w lodówce, a to duży błąd, ponieważ pod wpływem niskiej temperatury mogą się one zbrylać i po prostu psuć. Produkty sypkie należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętych opakowaniach.
  3. Banany – także powszechnie przechowywane w lodówce, co w prostej linii prowadzi do przyspieszenia ich gnicia. Banany należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Gdy staną się brązowe, wystarczy je obrać i schować w zamrażarce – będą świetną bazą np. domowego koktajlu.
  4. Jagody – jagód generalnie nie powinno się przechowywać, tylko zjeść krótko po zerwaniu. W niskiej temperaturze owoce te mogą zacząć wydzielać substancje nadające im gorzkiego smaku.
  5. Ogórki – świeże ogórki także nie powinny lądować w lodówce, bo znacznie szybciej się w niej psują. Szczególnie, jeśli zostaną umieszczone w towarzystwie pomidorów. Świeży ogórek najlepiej smakuje w temperaturze pokojowej i wolniej się w niej starzeje.
  6. Cebula – umieszczona w lodówce błyskawicznie chłonie wilgoć z otoczenia i pleśnieje. Tak samo jest z czosnkiem. Nieobraną cebulę można spokojnie przechowywać w temperaturze pokojowej, najlepiej w spiżarni.
  7. Olej – zdecydowana większość z nas trzyma olej w lodówce, a to duży błąd, ponieważ pod wpływem niskiej temperatury tłuszcz mętnieje i traci swój naturalny smak. Olej najlepiej jest przechowywać w temperaturze około 8-10 stopni Celsjusza, koniecznie w zacienionym miejscu.
  8. Miód – miód trzymany w lodówce szybko się krystalizuje, co sprawia, że trudno się go nakłada i wygląda nieapetycznie. Miód spokojnie można przechowywać w zamkniętym słoiku w temperaturze pokojowej, najlepiej z dala od światła.
  9. Ziemniaki – jeśli komuś przyszedł do głowy pomysł przechowywania ziemniaków w lodówce, to szybko powinien o tym zapomnieć. Ziemniaki pod wpływem niskiej temperatury tracą swoje walory smakowe, robią się miękkie i po prostu niesmaczne. Dopuszczalne jest jedynie przechowywanie w lodówce obranych i zalanych wodą ziemniaków, ale przez maksymalnie 1 dzień.
  10. Pieczywo – wydaje się to absurdalne, ale niektórzy z niezrozumiałych powodów przechowują pieczywo w lodówce. Pewnie po to, aby dłużej zachowało świeżość. Tymczasem chleb czy bułka w niskiej temperaturze błyskawicznie czerstwieje i pleśnieje.

Warto zapamiętać tę listę i więcej nie popełniać błędów w przechowywaniu żywności. Dzięki temu w domu nie będzie marnowane jedzenie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.