Zastosowanie płyt OSB w projektach wnętrzarskich i dekoracyjnych

Mateusz Nowak
30.06.2023

W ostatnich latach płyty OSB podobnie jak sklejka zyskały popularność w aranżacji i dekoracji wnętrz. Wcześniej kojarzone głównie w etapem wykończeniowym mieszkań płyty OSB weszły na salony i zagościły w nich na dobre. To niedrogie, a efektowne rozwiązanie robi wrażenie i nadaje pomieszczeniom niepowtarzalny efekt, który ciężko uzyskać w inny sposób. Charakterystyczna struktura składająca się z drewnianych wiórów potrafi w szybki, niedrogi i prosty sposób nadać pomieszczeniu zupełnie nowego charakteru. Chcesz dowiedzieć się, jak możesz zaaranżować swoje mieszkanie z pomocą płyt OSB? Nic prostszego, dziś pokażemy Ci zalety zastosowania płyt OSB we wnętrzach oraz przykłady, w jaki sposób możesz je wykorzystać.

Czym jest płyta OSB i dlaczego warto wykorzystać ją do aranżacji swoich wnętrz? 

Płyta OSB (ang. Oriented Strand Board) to rodzaj płyty, składającej się z regularnie ułożonych wiórów drzewnych, które złączone są ze sobą za pomocą żywicy. Charakterystyczny rozkład poszczególnych wiórów nadaje płycie wysoką wytrzymałość na rozciąganie, zgniatanie oraz wyginanie. Dzięki swojej wytrzymałości i stabilności jest materiałem często wykorzystywanym w budownictwie, szczególnie przy konstrukcjach tj. szalunki, ściany, podłogi oraz dachy.

To nie wszystko, płyta OSB ma także inne zalety, do których możemy zaliczyć między innymi niską cenę, odporność na wilgoć oraz łatwość w obróbce. Wszystko to sprawia, że płyty OSB posiadają wiele możliwych zastosowań, nie tylko w budownictwie, ale również mogą być wykorzystane w aranżacji i dekoracji wnętrz.  

Jak zastosować płytę OSB dekorując swoje mieszkanie? 

Choć wykorzystanie płyty OSB w mieszkaniu może wydać się dość dziwnym rozwiązaniem ze względu na swoją surowość i skojarzenie z prowizorycznymi rozwiązaniami, jest to coraz bardziej powszechna metoda dekoracji wnętrz. Płyty OSB są stosunkowo niedrogim materiałem, który jest łatwy w obróbce i w prosty sposób może nadać wnętrzu całkowicie nowego charakteru. Z ich pomocą można stworzyć wiele oryginalnych rozwiązań m.in.: 

  • Ściany- wykorzystując płyty, OSB można zrezygnować z klasycznych tynków i tapet pokrywając ścianę lub jej fragment płytą. Tworzy to efektowne rozwiązanie przyciągające wzrok i nadaje pomieszczeniu przytulności, tworząc oryginalne akcenty w pomieszczeniu. Płytę można zostawić w naturalnym odcieniu lub pomalować na ulubiony kolor, co również będzie strzałem w dziesiątkę.  
  • Sufity- zastosowanie płyt OSB na suficie to dobry pomysł na wprowadzenie do wnętrza nieco industrialnego klimatu. Dodając odpowiednie oświetlenie, masz możliwość podkreślenia jej tekstury i stworzenia unikalnej kompozycji.  
  • Meble- ze względu na łatwość obróbki płyty OSB możesz wykonać z niej także designerskie meble. Regał, komoda, stół czy szafa? W zależności od tego, czego potrzebujesz, możesz w prosty sposób to stworzyć, ogranicza Cię tylko twoja wyobraźnia. Możesz także wykorzystać połączenie płyty z innymi materiałami tj. szkło lub metal, by stworzyć jedyny w swoim rodzaju mebel.  
  • Blaty i okładziny- Płyta OSB świetnie sprawdzi się również jako pokrycie blatów kuchennych, czy stołów nadając im unikalny wygląd. Można także użyć jej jako okładziny frontów mebli lub drzwi, tworząc interesujący kontrast z innymi materiałami. 
  • Panele i ozdoby- z racji tego, że płyta OSB może być cięta i formowana w różne kształty, istnieje możliwość stworzenia ozdobnych paneli, dekoracji ścian, ram obrazowych czy innych elementów dekoracyjnych.  

Dlaczego warto wykorzystać płytę OSB do dekoracji i aranżacji wnętrz? 

Płyta OSB posiada charakterystyczny wygląd, dzięki czemu możemy uzyskać oryginalny efekt, wprowadzając ją do swoich wnętrz. Wszechstronność wizualna pozwala na wykorzystanie jej w różnorodny sposób od elementów dekoracji po część aranżacji. Należy pamiętać także, że płyty są znacznie bardziej wytrzymałe od innych materiałów drewnopochodnych i są odporne na uszkodzenia, wgniecenia i odkształcenia.

Sprawdzą się więc idealnie w miejscach intensywnie użytkowanych jak np. szafki kuchenne. Ponadto łatwość odróbki i montażu sprawia, że samodzielnie w prosty sposób możesz uzyskać oryginalny efekt i dostosować płyty do określonych wymiarów oraz kształtów, jakie akurat potrzebujesz. Jeśli interesuje Cię płyta OSB, to w każdym mieście jest wiele specjalistycznych miejsc, w których z pewnością znajdziesz to czego szukasz. Sprawdź oferty lokalnych składów drewna i wybierz najlepsze do swojego unikalnego projektu! 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie