Wybieramy drzwi wewnętrzne

Mariusz Siwko
23.11.2023

Drzwi wewnętrzne pełnią nie tylko stricte użytkową funkcję, ale są także ważnym elementem aranżacyjnym wnętrza. Szeroka oferta różnych rodzajów drzwi wewnętrznych może przyprawić o zawrót głowy. Jak znaleźć te najlepiej dopasowane do naszych wymagań i specyfiki pomieszczenia? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Oto krótki przewodnik.

Rozmiar drzwi wewnętrznych

Aby dobrać odpowiedni rozmiar drzwi, trzeba zmierzyć szerokość i wysokość otworu drzwiowego. Standardowe mają szerokość: 60, 70, 80 lub 90 cm, a ich wysokość wynosi 200 cm. Wybierając popularny rozmiar, mamy większą szansę na to, że drzwi będą pasować do otworu, bez konieczności dokonywania dodatkowych modyfikacji. Pamiętajmy, aby w obliczeniach zachować margines na ościeżnicę.

Wybierając rozmiar drzwi, pamiętajmy o funkcji i estetyce pomieszczenia. Przy przestronnym wnętrzu można zdecydować się na szerokie, które nadadzą mu efektownego wyglądu. Natomiast w przypadku pomieszczeń o ograniczonej przestrzeni, drzwi o mniejszych rozmiarach lub przesuwne mogą być bardziej odpowiednie.

Skrzydłowe czy przesuwne? Z ościeżnicą czy bez?

Skrzydłowe drzwi wewnętrzne, choć to klasyczne rozwiązanie, dzięki niezwykle szerokiej ofercie modeli różniących się stylem i kolorystyką, są wciąż najpopularniejszym wyborem. Skrzydła mogą być otwierane na zewnątrz lub do wnętrza pomieszczenia, na lewo lub na prawo – tę kwestię warto dobrze przemyśleć, bo ma kluczowe znaczenie dla wygody późniejszego użytkowania.

Drzwi skrzydłowe zazwyczaj mocowane są na dopasowanych do nich ościeżnicach. Wymiary i rodzaj futryny zazwyczaj są zależne od parametrów ściany i otworu drzwiowego, który ma otaczać. Drzwi wewnętrzne z ościeżnicą to rozwiązanie zapewniające stabilność i trwałość. Futryna utrzymuje drzwi w miejscu i ułatwia ich otwieranie i zamykanie.

Drugim typem drzwi wewnętrznych są drzwi przesuwane. To idealne rozwiązania w sytuacji, kiedy trudno wygospodarować przestrzeń na swobodne otwarcie skrzydła. Są też doskonałym wyborem do pomieszczeń w stylu minimalistycznym. Zazwyczaj drzwi przesuwane mocowane są na szynie nad otworem drzwiowym, nie wymagają zatem montażu ościeżnicy.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą

Drzwi z ukrytą ościeżnicą to nowoczesne rozwiązanie, w którym futryna jest schowana w ścianie. To nadaje całości bardzo estetyczny i minimalistyczny wygląd. Tę opcję można zastosować zarówno w przypadku drzwi z otwieranym skrzydłem, jak i dla przesuwnych. W tym ostatnim przypadku sprawia to wrażenie, jakby całe drzwi „chowały się” w ścianie. Ta opcja wymaga jednak przygotowania w trakcie budowy już na etapie konstrukcji ścian. Drzwi z ukrytą ościeżnicą doskonale współgrają z nowoczesnymi wnętrzami, dodają przestrzeni elegancji i harmonii. Ten stylowy design sprawia, że to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze we współczesnych aranżacjach wnętrz.

Przylgowe czy bezprzylgowe?

Drzwi przylgowe to modele, w których skrzydło wyraźnie wystaje ponad krawędź ościeżnicy. Mówiąc prościej, „nachodzi” na framugę. Dzięki temu, że skrzydło ściśle przylega do ościeżnicy, drzwi przylgowe gwarantują dobrą izolację akustyczną i termiczną, co jest ważne w przypadku niektórych typów drzwi wewnętrznych, np. prowadzących do sypialni lub do pokoju do pracy.

Z kolei drzwi bezprzylgowe są płaskie i nie nachodzą na framugę, co nadaje im nowoczesny i minimalistyczny wygląd. Po zamknięciu skrzydło i ościeżnica tworzą gładką krawędź. Ze względu na swoją prostotę i wysoką estetykę to aktualnie modne rozwiązanie, nie tylko jako drzwi wewnętrzne w domach, jak i w przestrzeniach biurowych.

Klamka czy pochwyt? Zamek magnetyczny i ukryte zawiasy

Wybierając drzwi wewnętrzne, warto zwrócić uwagę na detale takie jak: sposób otwierania (klamka lub pochwyt), zamek magnetyczny i ukryte zawiasy. Te elementy wpływają zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę skrzydła drzwiowego.

Klamka jest bardziej tradycyjnym rozwiązaniem, które zapewnia wygodne i intuicyjne użytkowanie. Natomiast pochwyt lub specjalnie zaprojektowany otwór, ze względu na swój prosty design, jest często wybierany w nowoczesnych wnętrzach, nadając im minimalistyczny charakter.

Zamek magnetyczny to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia cichsze i łatwiejsze zamykanie drzwi w porównaniu z tradycyjnymi opcjami. Działa on na zasadzie magnesu, co sprawia, że drzwi zamykają się płynnie i bez hałasu. Jest to szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których ważne jest zachowanie ciszy, np. sypialnie lub biblioteki.

Ukryte zawiasy to rozwiązanie, które pozwala na estetyczne schowanie zawiasów wewnątrz ramy drzwiowej. Dzięki temu drzwi wyglądają schludnie i minimalistycznie. Ukryte zawiasy nadają się szczególnie do nowoczesnych wnętrz, gdzie dba się o każdy detal i wyrafinowaną estetykę.

Kiedy są wymagane otwory wentylacyjne w drzwiach wewnętrznych?

Otwory wentylacyjne w drzwiach wewnętrznych są potrzebne w przypadku wnętrz, które wymagają odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Są zatem niezbędne w: łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach technicznych lub spiżarniach. Otwory wentylacyjne pomagają:

  • w równoważeniu ciśnienia powietrza między różnymi częściami domu,

  • zmniejszają wilgotność,

  • zapewniają dostęp świeżego powietrza do pomieszczeń.

Dla przykładu, odprowadzenie nadmiaru wilgoci z łazienki zmniejsza ryzyko rozwoju grzybów i pleśni w pomieszczeniu.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie