Wnętrze w stylu industrialnym - od czego zacząć?

Maciej Piwowski
30.10.2023

Styl industrialny charakteryzuje się surową estetyką, która pozwala na stworzenie w pomieszczeniu klimatu typowego dla wnętrz o zastosowaniu przemysłowym. Wielu klientów ceni minimalizm i decyduje się na takie aranżacje. Sprawdzają się one zarówno w mieszkaniach, jak i przestrzeniach biurowych.

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Styl industrialny czerpie inspiracje z fabrycznych przestrzeni. Do tworzenia takich aranżacji wykorzystywane są często nieprzetworzone materiały, takie jak metal, beton, drewno, cegła i szkło. Elementy konstrukcyjne, a wśród nich belki sufitowe, rury kanalizacyjne czy kable pozostają odsłonięte. Chociaż nie wydaje się to oczywiste, również takie prozaiczne części mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Charakterystyczne dla stylu industrialnego jest ponadto wykorzystanie przemysłowych lamp i kinkietów. Są one często wykonane z metalu i wyposażone w widoczne żarówki.

Meble używane do aranżacji takich wnętrz mają zazwyczaj proste, geometryczne kształty. Paleta kolorów jest stonowana i surowa. Dobrze sprawdzają się takie barwy, jak biel, szarość, brąz czy czerń. Styl industrialny najlepiej się prezentuje w dużych otwartych przestrzeniach, na przykład loftach i magazynach. Nie jest to jednak jedyna opcja, przy odrobinie wyobraźni można go zastosować również w mniej spektakularnych pomieszczeniach. Jeśli chcesz zaaranżować wnętrze, styl industrialny doskonale się sprawdzi.

W jaki sposób zaaranżować wnętrze w stylu industrialnym?

Aranżację przestrzeni zawsze należy dobrze przemyśleć. Warto pamiętać o tym, aby wybrać materiały, które będą do siebie idealnie pasować. W przypadku wnętrz urządzonych w stylu industrialnym dobrze prezentuje się na przykład betonowa podłoga. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się wyeksponowane elementy konstrukcyjne, najlepiej pozostawić je w takiej formie. Warto pamiętać również o odpowiednim doborze oświetlenia, które będzie podkreślać charakter aranżacji. Lampy sufitowe na długich łańcuchach lub rurach stanowią popularne rozwiązanie wykorzystywane przez projektantów.

Bardzo ważny jest odpowiedni dobór mebli. Najlepiej wyglądają meble industrialne metalowe. Stoły, krzesła, regały i szafki powinny charakteryzować się minimalistycznym wyglądem. Doskonale prezentują się te o prostych, geometrycznych kształtach. Producent mebli metalowych Elektron Furniture posiada w ofercie wiele ciekawych modeli, które pasują do różnorodnych aranżacji. Warto także pomyśleć o dodatkach. W takich wnętrzach dobrze sprawdzają się na przykład plakaty lub obrazy.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie