Sypialnia w stylu rustykalnym – czym się wyróżnia?

Mateusz Nowak
05.11.2022

Jeśli marzysz o życiu na wsi, kochasz wszystko, co inspirowane naturą, uwielbiasz drewno i inne naturalne materiały, preferujesz stonowane barwy i prostotę, do tego zachwycasz się solidnym rzemiosłem ludowym, a odgrzebywanie staroci na strychu sprawia, że czujesz się jak w raju, to z pewnością spodoba Ci się styl rustykalny. Dowiedz się, czym wyróżniają się aranżacje rustykalne i jak urządzić sypialnię w tym stylu!

Styl rustykalny – co to takiego?

Nazwa stylu pochodzi od angielskiego słowa „rustic”, co znaczy wiejski. A wszystko zaczęło się w Stanach Zjednoczonych, gdzie przybywający osadnicy zajmowali głównie tereny wiejskie. Tworzyli swoje domostwa z dostępnych na miejscu naturalnych materiałów. Dopiero pod koniec XIX wieku nastąpiły silne procesy urbanizacyjne i ludność przenosiła się ze wsi do miast. Styl rustykalny to tęsknota za bliskością natury i sielskim życiem na wsi. Znajdziemy tu też nutkę przeszłości.

Królestwo drewna, czyli o meblach do sypialni rustykalnej

Wyposażenie sypialni koniecznie musi być wykonane z naturalnego drewna. Drewno, podstawa stylu rustykalnego, sprawia, że wnętrze staje się wyjątkowo przytulne. Meble powinny być proste, surowe i dość ciężkie. Dobrze, jeśli są antyczne lub postarzane. Dopuszczalne są lekko zaokrąglone kształty. Powierzchnia powinna być matowa lub ewentualnie z lekkim połyskiem. Szeroką ofertę mebli z litego drewna znajdziesz na https://danzz.pl/

Cechą charakterystyczną jest bezpretensjonalny design. Zdobnictwo powinno być ograniczone i dotyczyć drobnych elementów, np. uchwyty mebli mogą być bardziej dekoracyjne. Oczywiście wszystkie zasady dotyczą też najważniejszego elementu umeblowania, czyli łóżka. Odpadają modele tapicerowane. Wskazane jest, aby łóżko miało drewnianą ramę i zagłówek. Aranżacja rustykalna jest ponadczasowa. Drewno nigdy się nie nudzi. A co więcej, wraz z upływem czasu wnętrze nabiera szlachetności.

Jakie dodatki do sypialni rustykalnej?

Odpowiednio dobrane tekstylia, to jest pościel, dekoracyjne poduszki, narzuty, pledy, czy zasłony potrafią stworzyć prawdziwy klimat rustykalnego wnętrza. Stawiamy oczywiście na naturalne tkaniny, takie jak len, juta, wełna, czy bawełna. A dominują tu barwy ziemi. Idealnie sprawdzą się odcienie brązu, beżu, szarości, czy zieleni. Stonowane barwy będą sprzyjać ukojeniu i wyciszeniu, a dzięki temu sypialnia stanie się miejscem przyjemnego relaksu po ciężkim dniu.

Uroku i przytulności doda położona na podłodze przy łóżku owcza skóra albo ręcznie tkany dywan. Wnętrze musi być proste. Nie można przesadzić z ilością bibelotów. Wskazane jest ograniczenie elementów dekoracyjnych, aby w sypialni nie było natłoku. Warto wybrać takie dodatki, które podkreślą rustykalny styl wnętrza. Może to być dekoracyjna drabinka z gałęzi drzew, wiklinowy kosz, latarenka albo żeliwna lampka nad łóżkiem. Jeśli jesteśmy już przy oświetleniu, to powinno być delikatne, ciepłe i nastrojowe.

Rustykalny wystrój wnętrz to pełen uroku styl, który podkreśla surowe elementy natury. Wnosi piękno z zewnątrz do wnętrza domu lub mieszkania i tworzy pełną harmonii i ciepła atmosferę. Jeśli pragniesz codziennie zasypiać i budzić się w przytulnej sypialni w poczuciu bliskości natury, to może styl rustykalny jest dla Ciebie?

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie