Siatki zgrzewane – właściwości, rodzaje, przeznaczenie

Jerzy Biernacki
16.11.2022

Siatki są obecnie materiałami dostępnymi w wielu wariantach. Wśród nich znajdują się też siatki zgrzewane. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące ich właściwości, rodzajów oraz przeznaczenia.

Jak produkowana jest siatka zgrzewana?

Zgrzewane siatki powstają z drutów metalowych, które układane są w odpowiedni wzór i następnie zgrzewane ze sobą. Proces jak zgrzewanie siatki - https://sitodrut.com.pl/siatki-zgrzewane/ powoduje, że dochodzi do połączenia się ze sobą drutów, aby uzyskać odpowiednią konstrukcję.

Do zgrzewania najczęściej stosuje się siatki ocynkowane, ale mogą być one również malowane na różne kolory. Wykorzystuje się wtedy technikę malowania proszkowego, która pozwala na uzyskanie bardzo estetycznej i trwałej powłoki malarskiej na siatce.

Rodzaje siatek zgrzewanych

W sprzedaży znaleźć można różne typy siatek zgrzewanych, które również różnią się pomiędzy sobą pod kątem ich parametrów technicznych oraz przeznaczenia.

Najczęściej spotykane są siatki zgrzewane ogrodzeniowe, które pozwalają na łatwe i szybkie stworzenie ogrodzenia o estetycznym wyglądzie i wieloletniej trwałości. Takie siatki mogą mieć prostą konstrukcję, ale mogą być też dekoracyjnie docinane oraz przetłaczane, aby miały one atrakcyjny wygląd. Wybrani producenci oferują też siatki gołe, które nie są ocynkowane.

Również popularne są siatki zgrzewane techniczne, które poza możliwością wykorzystania ich do wykonania ogrodzeń często używane są też w przemyśle oraz w budownictwie, na przykład jako osłony, do wykonania zbrojenia.

Siatki zgrzewane mogą być też podzielone na różne kategorie pod kątem ich rodzaju oczek – mogą być one kwadratowe lub prostokątne. Oczka mogą mieć też różne wielkości. Siatki o mniejszych oczkach wyróżniają się wtedy większą sztywnością, ale też są cięższe.

Gdzie najczęściej stosuje się siatki zgrzewane?

Materiały powstałe przez zgrzewanie siatki mają rozległe zastosowanie i obecnie wykorzystuje się je często, także zamiast innych typów siatek, na przykład plecionych.

Przykładowe zastosowania siatek zgrzewanych to między innymi:

  • ogrodzenia

  • wypełnienia bram oraz furtek

  • ściany działowe

  • balustrady

  • osłony do urządzeń, maszyn

  • elementy instalacji wentylacyjnej

  • zbrojenia

  • klatki, kojce

  • kontenery, pojemniki, kosze

Różne rodzaje siatek pozwalają na dobranie ich specjalnie do konkretnego przeznaczenia, dlatego też mogą być one wtedy odpowiednio dostosowane pod względem grubości drutu, wielkości i kształtu oczka, sztywności, wielkości arkusza siatki. Wybrani producenci prowadzący zgrzewanie siatki mogą też przygotować ją na zamówienie klienta.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.