Przepływomierze w kanałach otwartych – jak działają?

Mariusz Siwko
23.11.2022

Dokonanie pomiaru przepływów mediów w kanałach otwartych jest obecnie możliwe z użyciem różnych rodzajów przepływomierzy. Jakie z nich pozwalają na uzyskanie najdokładniejszych pomiarów? W jaki sposób można z nich korzystać?

Jak mierzyć przepływy w kanałach otwartych?

Z kanałami otwartymi mamy obecnie do czynienia w wielu różnych miejscach, na przykład na terenach firm, w oczyszczalniach ścieków, ale również na przestrzeni publicznej, gdzie służą one do kontrolowania przepływów z rzek, jezior.

Kanały otwarte mogą sprawiać problemy w dokonaniu pomiaru przepływów, głównie ze względu na swoją szerokość oraz głębokość. Wobec tego w porównaniu do pomiaru przepływów w zamkniętych instalacjach wykorzystuje się wtedy inne rodzaje przepływomierzy.

Rodzaje przepływomierzy do kanałów otwartych

Aby dokonać dokładnego pomiaru przepływów w kanałach otwartych, stosowane są specjalne typy urządzeń mierniczych. Jakie przepływomierze do kanałów otwartych - https://www.enko-pomiar.pl/radarowy-pomiar-przeplywu,58 pozwalają na uzyskanie dokładnych pomiarów?

W kanałach otwartych wykorzystuje się przede wszystkim przepływomierze bezkontaktowe. Oznacza to, że nie są one umieszczane bezpośrednio w wodzie, natomiast montuje się je nad nią. Wykorzystanie takich przepływomierzy powoduje wtedy, że pomiary mogą być efektywniejsze, ponieważ urządzenie pomiarowe nie jest narażone na kontakt z wodą, a tym samym na pojawienie się na nim zanieczyszczeń.

Najczęściej jako przepływomierze do kanałów otwartych wykorzystuje się modele radarowe oraz modele stosujące metodę korelacji spektralno-impulsowej. Gdy natomiast pomiar ma być prowadzony w zwężkach w kanałach otwartych, wtedy stosuje się głównie modele ultradźwiękowe.

Powyższe przepływomierze do kanałów otwartych można zakupić w wariantach pozwalających na dokonanie montażu stałego w konkretnych miejscach oraz do prowadzenia pomiarów w dowolnym miejscu dzięki opcji ich przenoszenia.

Jak dokonać pomiaru z użyciem przepływomierza w kanale otwartym?

Współczesne przepływomierze do kanałów otwartych mogą wchodzić w skład zaawansowanych systemów pomiarowych, które wykorzystują również rozwiązania zautomatyzowane. Dzięki temu dokonanie pomiaru może być wtedy jeszcze efektywniejsze, ale też wygodniejsze i szybsze.

Systemy automatycznego przekazywania informacji o pomiarach mogą wtedy gromadzić na bieżąco dane o przepływach oraz alarmować w przypadku pojawienia się znacznych zmian związanych z przepływami mediów. Dzięki temu w porę można otrzymać informacje o tym, że przepływy stały się nagle zbyt duże albo zbyt niskie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie