Efektywne wykańczanie płyt gipsowo-kartonowych wymaga stosowania się do kilku ściśle określonych zasad. Dzięki nim powstanie estetyczna oraz trwała powierzchnia.
Na co w szczególności należy zwrócić uwagę, by powierzchnie prezentowały się świetnie i nadawały do dalszej obróbki?
Pierwszy etap wykończenia powierzchni płyt g-k, które już zostały przykręcone do konstrukcji nośnej, polega na wypełnianiu łączeń pomiędzy nimi. W przypadku pomieszczeń o charakterze gospodarczym może to być pierwsza i zarazem ostatnia czynność, ponieważ w ich przypadku walory estetyczne odchodzą na dalszy plan. W celu wypełniania łączeń należy stosować wysokiej jakości gips szpachlowy.
Kolejny etap polega na eliminowaniu wszelkich niedociągnięć wynikających z nakładania gipsu szpachlowego. Mogą to być nieestetyczne zagłębienia lub wybrzuszenia powstałe w trakcie wysychania nałożonej warstwy spoinowania. Ten etap może okazać się ostatnim w przypadkach, w których na powierzchnie będzie nakładany tynk dekoracyjny, gruba warstwa farby lub tapeta.
Po wyrównaniu płaszczyzn przychodzi czas na szpachlowanie powierzchni do 1 mm. Takie rozwiązanie pozwala pozbycie się wszelkich nierówności, które mogłyby być widoczne po malowaniu. W tym celu można wykorzystywać wygodną w użytkowaniu gotową masę szpachlową lub jej klasyczną wersję wymagająca mieszania z wodą.
Ostatni etap wykańczania suchej zabudowy wymaga kolejnego szpachlowania, tym razem do grubości od 1 do 3 mm. Powtarzanie tej czynności gwarantuje uzyskanie solidniejszej warstwy i jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń, do których wpadają duże ilości światła słonecznego. W takich wnętrzach każdy mankament na suficie lub ścianach jest łatwo zauważalny, dlatego warto postawić na grubszą warstwę masy szpachlowej.
Więcej informacji o tym, jak prawidłowo wykańczać suchą zabudowę, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/242616/q1-q4-czyli-4-standardy-wykonczenia-powierzchni-suchej-zabudowy/.
Artykuł partnera.