Orginalne i piękne ozdoby z palet do ogrodu

Antoni Kwapisz
06.03.2023

Ogród to miejsce, w którym można spędzać czas wśród zieleni, w towarzystwie bliskich osób. Pozwala cieszyć się świeżym powietrzem, relaksować, urządzać przyjęcia i przyjmować gości. Aby przestrzeń była przyjemna i funkcjonalna, należy zadbać o odpowiednie meble oraz dekoracje. W ostatnich latach popularnym sposobem na dekorowanie ogrodu są ozdoby, wykonane z palet. Palety są tanie, łatwo dostępne, można stworzyć z nich oryginalne i praktyczne ozdoby do ogrodu, a także wykorzystać do aranżacji wnętrz w domu.

Meble z palet do ogrodu

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykorzystanie palet jest stworzenie mebli ogrodowych. Palety są uniwersalnym materiałem budulcowym, można z nich wykonać stylowe ławki, stoły, krzesła, fotele oraz sofy. Meble z palet są nie tylko funkcjonalne, ale także oryginalne i estetyczne. Dzięki nim można, nie wydając dużo pieniędzy, zyskać nowe miejsce do siedzenia czy przyjmowania gości. Meble z palet np. stolik kawowy można zostawić surowe, pomalować neutralną lakierobejcą lub farbą, na dowolny kolor. Sofy i fotele można wyłożyć miękkimi poduchami czy kocami, dzięki którym powstaną wygodne siedziska. Wykorzystanie drewnianych palet do produkcji mebli jest obecnie bardzo modne, wpisuje się w nurt ekologiczny, pozwala ograniczyć produkcje odpadów oraz zmniejszyć ilość kupowanych rzeczy.

Ozdoby z palet do ogrodu – donice i półki

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie palet w ogrodzie są donice, które będą nie tylko oryginalną ozdobą, ale także idealnym miejscem dla roślin. Donice z drewnianych palet można umieścić na tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Aby stworzyć donice, należy rozłożyć paletę na części i wykorzystać deski do złożenia prostokątnego kształtu. Warto wygładzić boki za pomocą papieru ściernego, a następnie zabezpieczyć wnętrze folią, wypełnić ziemią i roślinami. Półki z palet to kolejny prosty sposób na ozdobienie ogrodu i stworzenie praktycznych, uniwersalnych półek. Można w nich umieścić rośliny w doniczkach, dekoracje lub przybory do grillowania. Półki można zawiesić na ścianie lub ogrodzeniu, co będzie korzystne zwłaszcza w małym ogrodzie, pozwoli zaoszczędzić miejsce na ziemi. Ozdoby z palet do ogrodu są nietuzinkowe, pozwalają stworzyć wyjątkową i estetyczną przestrzeń.

Ścianka z palet do ogrodu

Palety sprawdzą się świetnie do wydzielenia poszczególnych stref w ogrodzie.  Za ich pomocą można wyznaczyć miejsce do odpoczynku, przyrządzania posiłków czy zabawy. Ściankę z palet można wykorzystać również jako tło dla mebli lub dekoracji. To łatwy i tani sposób na stworzenie wyjątkowej aranżacji w ogrodzie. Do stworzenia ścianki wystarczy kilka palet, które należy połączyć ze sobą za pomocą kołków drewnianych.

Altanka z palet do ogrodu

Kolejną propozycją, do której wykonania można wykorzystać palety, jest altanka. Rozwiązanie to wymaga dużo pracy, ale efekt na pewno będzie zachwycający. Altanka z palet to oryginalna i tania alternatywa dla tradycyjnych altan ogrodowych. Do jej stworzenia wystarczy kilka palet, narzędzia i trochę drewna, które posłuży do wykonania dachu. Altankę można ozdobić roślinami, dekoracjami lub wieszakami na akcesoria ogrodowe. Można w niej przechowywać narzędzia czy meble ogrodowe. 

Jest wiele pomysłów na wykorzystanie palet. Drewniane podesty są tanie i łatwo dostępne, można je wykorzystać do stworzenia oryginalnych i praktycznych ozdób do ogrodu. Meble, donice, ścianki czy półki z palet to tylko niektóre z pomysłów, jakie można zrealizować w ogrodzie. Dzięki oryginalnym ozdobom ogród nabierze nowego wyglądu, stanie się bardziej przytulny, będzie zachęcał do spędzania czasu na świeżym powietrzu. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie