Obrazy ręcznie malowane – dlaczego warto je mieć?

Antoni Kwapisz
14.03.2023

Dobra sztuka ma to „coś” – porywa, eksponuje duszę artysty i wyzwala w widzu emocje. Rękodzieło to wyjątkowo cenne i poszukiwane dzieło, do którego zalicza się również obrazy ręczne malowane. Dlaczego mają większą wartość niż drukowane reprodukcje?

Każda ręcznie wykonana dekoracja dodaje wnętrzu wyjątkowej klasy i wartości. Nie ma znaczenia temat dzieła – klasyczne, nowoczesne czy abstrakcyjne – najważniejsze jest to, czy podoba się Tobie. Podobno obrazy ręcznie malowane same znajdują swoich odbiorców, dlatego słuchaj własnego wnętrza. Nie dokonuj decyzji pochopnie – warto znaleźć kilka dzieł i zdecydować, które z nich najbardziej Ci odpowiada. W wyborze kieruj się też stylem wnętrza, w jakim obraz będzie wisiał.

Co przemawia za ręcznie malowanym obrazem? 

Takie rzemiosło to prawdziwy unikat, który stanowi gustowną dekorację ścienną, o niepowtarzalnym charakterze. Możesz zamówić obraz dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb lub rozpoznawalną reprodukcję znanego malarza, która jest bliska Twojemu sercu. Obraz malowany na płótnie to wyrób niepowtarzalny i oryginalny. Każdy z takich produkcji stanowi jedyne dzieło konkretnego artysty.

Ręcznie malowane obrazy są dopełnieniem każdego wnętrza – zatrzymują tematem i barwą oraz zmuszają do myślenia. Wywołują emocje i pozwalają na własną interpretację tego, co widzimy. Czasem przypominają o czymś, co jest dla nas wyjątkowo ważne, dlatego mają dużą wartość sentymentalną. Przełamują również monochromatyczność wnętrza, stając się jego atrakcją.

Inwestycja w sztukę to również świetna lokata kapitału. Aktualnie popularne są obrazy abstrakcyjne mało znanych i początkujących artystów, które za dekadę lub dwie mogą osiągnąć dużą wartość. Kupując taki obraz podkreślasz, że cenisz sobie wyszukane i niepowtarzalne piękno oraz wspierasz lokalnych artystów.

Jakie ręcznie malowane obrazy są aktualnie popularne? 

W zależności od rodzaju farb artyści malują różne rodzaje ściennych obrazów. Akrylowe wersje doskonale sprawdzają się w przypadku nowoczesnej sztuki, a w przypadku farb olejnych, mogą powstać dzieła o tematyce:

  • martwej natury,
  • abstrakcji,
  • portretu,
  • pejzażu,
  • weduty,
  • aktu.

Sielskie łąki, lasy i pejzaże będą perfekcyjnym dopełnieniem wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym (wiejskim, tradycyjnym, prowansalskim). Polacy coraz częściej sięgają także po abstrakcję, przełamując ciekawym motywem nowoczesny, minimalistyczny czy też industrialny salon. Wybór obrazów ręcznie malowanych jest ogromny. Od sztuki współczesnej, przez realizm, aż po martwą naturę. Dzięki takim dekoracjom wystrój wnętrza zyskuje prestiż, a Ty wyjątkową ozdobę, godną prawdziwego konesera sztuki – z wyboru i pasji.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie