Krzesła barowe, czyli hokery - wprowadzenie do stylowego wnętrza

Piotr Kowalczyk
26.06.2023
Urządzenie małej kuchni czy kuchni połączonej z salonem to duże wyzwanie. W obydwu tych przestrzeniach inwestor boryka się z nieco innymi problemami. W pierwszym musi zapewnić ergonomię i jak najwięcej wolnej przestrzeni, a w drugim dopasować elementy kuchni i salonu, by ze sobą współgrały. W obydwu przypadkach sprawdzają się krzesła barowe, czyli hokery. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

Krzesła barowe jako wprowadzenie do stylowego wnętrza

Krzesła barowe zwane też hokerami niegdyś kojarzyły się właśnie z pubami czy klubami, ale już od kilkunastu lat zarówno architekci wnętrz, jak i prywatni inwestorzy chętnie wykorzystują je w mieszkaniach. Stały się swoistym must have w stylowych apartamentach o otwartym charakterze czy też domach i mieszkaniach, gdzie salon połączony jest z kuchnią czy kuchnia tworzy jedną przestrzeń z jadalnią. Krzesła barowe przestały być zwykłymi stołkami i obecnie hokery to w dużej mierze stylowe meble wykonane z drewna lub pokryte elegancką tapicerką, np. welurową czy z eko skóry. Nic zatem dziwnego, że stały się obowiązkowym wprowadzeniem do stylowego wnętrza. Hoker barowy został przez designerów znacząco upiększony, a poza estetyką ma jeszcze wiele dodatkowych zalet.

Hokery - funkcjonalność i wygoda

Siedzisko wykonane z solidnego tworzywa czy drewna i pokryte tapicerką zapewnia wygodę. Oczywiście chcąc dopasować hokery do wnętrza, gdzie wykorzystuje się elementy drewniane, można zdecydować się na modele z drewnianym siedziskiem, odpowiednio wyprofilowanym, wyposażonym w krótkie lub nieco dłuższe oparcie, a przez to zwiększające komfort użytkowania. Krzesło barowe wykonane z drewna czy tworzywa z tapicerką może być wyposażone w podstawę na okrągłej stopie czy też klasyczne nogi. Mniej więcej po środku znajduje się element metalowy lub drewniany, który ułatwia wejście na hoker niższym osobom. Przez to nie trzeba za każdym razem korzystać z regulacji wysokości, choć ta na pewno jest przydatna. Hokery barowe można wsunąć pod blat i nie zajmują wiele miejsca. Są świetnym uzupełnieniem do małych kuchni, gdzie nie można zmieścić klasycznego stołu, a jednak chce się stworzyć stylową strefę do spożywania posiłków. Połyskująca chromowana stopa czy chromowane nóżki mogą świetnie współgrać z meblami kuchennymi na wysoki połysk. Podobnie drewniane siedziska hokerów stworzą udany zestaw z drewnianym blatem i zabudową kuchenną.

Hokery - wszystkie elementy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze

Przy wyborze hokerów na pewno trzeba wziąć pod uwagę dopasowanie do aranżacji. Ich kolorystyka może dopełniać wykończenie ścian czy mebli, ale równie dobrze sprawdzi się kontrastowe krzesło barowe. Hoker należy również dobrać do pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Na pewno do kuchni należy wybrać takie hokery, które wykonane są z materiałów odpornych na wilgoć czy odpowiednio zabezpieczonych i posiadające łatwą do czyszczenia tapicerkę. Z kolei dopasowując hoker do biurka, przy którym pracuje się zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej, warto zwrócić uwagę na zakres regulacji. Jest on istotny także wtedy, gdy hokery mają służyć rodzinie z dziećmi i także starsze dzieci mają z nich korzystać. Stabilność konstrukcji jest oczywiście również bardzo ważna. Istotne znaczenie ma też obecność i wysokość oparcia. Cena na pewno nie powinna być głównym kryterium, ale łatwo można znaleźć tanie krzesła barowe, które jednocześnie są wysokiej jakości.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie