KOŁTON pompa ciepła – czy warto?

Antoni Kwapisz
23.11.2022

Marka KOŁTON może być rozpoznawalna na polskim rynku ze względu na popularne kotły c.o. z podajnikami. Producent niejako został jednak zmuszony do podążania z duchem czasu, dlatego wprowadził do swojej oferty pompy ciepła.

Czy warto się nimi zainteresować? Sprawdzamy!

Kilka słów o marce KOŁTON

KOŁTON to producent pochodzący z Polski. Historia tej marki rozpoczęła się w roku 1979 i od samego początku była związana z techniką grzewczą. Siedziba firmy znajduje się w małej miejscowości Jabłonka, która znajduje się niedaleko Nowego Targu.

Wspomnieliśmy już, że przedsiębiorstwo jest znane raczej z kotłów na paliwa stałe. Trzeba jednak pamiętać, że niebawem zostanie wprowadzony zakaz używania takich urządzeń grzewczych w Polsce. Firma także oferuje usługi w zakresie cięcia laserem i spawania stali węglowych, jak również inne tego typu czynności.

Zalety pomp ciepła KOŁTON

Największą zaletą pomp ciepła KOŁTON jest oczywiście polskie pochodzenie. Daje to większą pewność, że w przypadku jakichkolwiek awarii w pracy pompy ciepła, roszczenia gwarancyjne będą bezproblemowo rozpatrywane.

KOŁTON zdecydował się na wyposażenie swoich pomp ciepła w najnowocześniejszy czynnik chłodniczy R290, który jest charakterystyczny raczej dla marek premium – KOŁTON do nich zdecydowanie nie należy.

Na uwagę zasługuje również bardzo nowoczesny i elegancki design pomp ciepła KOŁTON. Polski producent naprawdę się postarał w tej kwestii. Plusa damy także za łączność WiFi w standardzie, co u większości innych producentów jest dodatkowo płatne.

Plusem jest także cicha praca w zestawieniu z pompami ciepła od producentów z podobnej półki cenowej.

Maksymalna gwarancja na zakupioną pompę ciepła KOŁTON wynosi 5 lat. 2 lata jest w standardzie, za co nie musimy dopłacać. Dodatkowe trzy lata wymagają z kolei uiszczenia opłaty w wysokości 1200 zł netto.

Wady pomp ciepła KOŁTON

Niestety pompy ciepła KOŁTON nie są wolne od pewnych wad, jedna jest jednak dość mocno kluczowa – żadna jednostka nie posiada na ten moment najwyższej klasy energetycznej A+++. Nie spotkamy się tutaj z pompami ciepła o modulowanej mocy, jak również zbiornikami CWU sygnowanymi logiem tej marki.

Jesteśmy rzetelni, dlatego nie możemy ominąć tej ważnej kwestii. Wydajność więc nieco kuleje, a nie da się ukryć, że ma ona ogromne znaczenie.

Niestety problem dotyczy również „szerokości” oferty. KOŁTON posiada jedynie jedną serię tych urządzeń, a mianowicie Airkomapkt – występujące tylko w wersji monoblok.

Podsumowanie – czy warto kupić?

KOŁTON to marka oferująca pompy ciepła w cenie, która raczej oddaje to, co otrzymujemy w zamian. To propozycja dla właścicieli domów, którzy cenią sobie bezpieczeństwo np. w przypadku wystąpienia awarii jednostki zimą. Nie powinniśmy mieć problemu, aby szybko zgłosić problem, który również zostanie raczej szybko usunięty w ramach gwarancji (o ile usterka powstała z winy producenta). Niestety… wydajność pozostawia wiele do życzenia. Mamy nadzieję, że kolejna seria KOŁTON nadrobi ten aspekt!

Adam Skrzyński

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.