Jak wybrać najlepsze łóżko do pokoju dziecka lub nastolatka?

Andrzej Winnicki
18.01.2024

Urządzając pokój dziecięcy lub młodzieżowy musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników: wygodę, przestronność, funkcjonalność, ale także i bezpieczeństwo czy komfort codziennego użytkowania. Dodatkowo też często chcielibyśmy, aby wybrane meble "rosły" razem z naszym dzieckiem. Jak osiągnąć ten cel? Co zrobić, aby wybrać odpowiednie łóżko młodzieżowe lub dziecięce do pokoju naszej pociechy? Na co zwrócić uwagę, aby przygotowana przestrzeń była przyjemna w odbiorze i jednocześnie bezpieczna?

1. Łóżko dziecięce i dla nastolatka - czym powinno się wyróżniać?

2. Łóżka dziecięce, które rosną wraz z właścicielem - jaki design sprawdzi się najlepiej?

3. Łóżko piętrowe do pokoju dzieci - na jakie kwestie bezpieczeństwa uważać?

4. O czym jeszcze pamiętać wybierając łóżko dla dziecka lub nastolatka?

Łóżko dziecięce i dla nastolatka - czym powinno się wyróżniać?

Łóżko to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pokoju sypialnianego, niezależnie od tego, czy należy on do osoby dorosłej, dziecka czy też nastolatka. Powinno nie tylko ułatwiać odpoczynek i zapewniać odpowiedni komfort użytkownikowi, ale również musi wpisywać się w ogólny styl aranżacji. Ta druga kwestia jest szczególnie istotna w przypadku pokoi dla dzieci lub nastolatków, ponieważ zwykle są oni bardziej wymagający niż dorośli. Pokój ma w końcu być ładny i sprawiać, że chcemy w nim przebywać. Dobrze dobrane do pokoju dziecka łóżko będzie więc odpowiadać stylem i barwą innym meblom, musi obowiązkowo zostać wyposażone w wygodny materac, a do tego nie możemy zapomnieć także o pościeli, poduszkach czy kocach pod kolor.

Łóżka dziecięce, które rosną wraz z właścicielem - jaki design sprawdzi się najlepiej?

Ponieważ dzieci rosną bardzo szybko, a wraz z rozwojem często zmienia się także ich gust, to normalne że poszukujemy mebli, które będzie można modyfikować i dopasowywać do dorastającej pociechy. Niektóre serie mebli zawierające w swoim katalogu łóżka dziecięce są specjalnie projektowane w taki sposób, aby umożliwiały wymianę kolorowych frontów lub innych elementów, przez co możemy dopasować wygląd wyposażenia do wizji naszego dziecka. Jeżeli chcemy wybrać jeden stały design, najlepiej sprawdzą się opcje neutralne, których charakter nadamy przy pomocy dekoracji i dodatków.

Łóżko piętrowe do pokoju dzieci - na jakie kwestie bezpieczeństwa uważać?

W sytuacji wyboru łóżek piętrowych, poza samym wyglądem i wygodą użytkowania musimy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię - bezpieczeństwo naszych dzieci. Łóżka piętrowe muszą mieć wzmocnioną konstrukcję, tak aby były w stanie utrzymać wagę dwóch osób. Dodatkowo także górne łóżko musi zostać zabezpieczone w taki sposób, aby uniemożliwić upadek osobie z niego korzystającej. Wybierając piętrowe łóżka młodzieżowe warto również zadbać o to, aby do górnej części można było wygodnie się dostać - pamiętajmy, że będzie to mebel, z którego nasze dzieci będą korzystać na co dzień. Nie powinien więc zostać on obiektem frustracji.

O czym jeszcze pamiętać wybierając łóżko dla dziecka lub nastolatka?

Wybierając łóżko i inne wyposażenie do pokoju dziecięcego powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko wygodę użytkowania, design czy komfortowy sen. Ważne, aby stylizacja podobała się przyszłemu właścicielowi pokoju, czyli naszemu dziecku. Nie wahajmy się więc zachęcać pociechy do wzięcia udziału w wyborze poszczególnych elementów, pytajmy ją o zdanie i upewnijmy się, że wybrany zestaw mu odpowiada. W końcu sami nie chcielibyśmy żyć w miejscu, które nam się nie podoba.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie