Jak wybrać dobry odkurzacz? Porady i polecane modele

Maciej Piwowski
28.09.2023

Marzy Ci się jakościowy odkurzacz, który upora się nawet z większymi zabrudzeniami i posłuży Ci na lata? Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, z którego dowiesz się, na co należy zwracać uwagę przy zakupie wybranego modelu, ale nie tylko! Znajdziesz w nim także najbardziej polecane odkurzacze klasyczne oraz pionowe, zatem nie zwlekaj i przeczytaj już teraz.

Odkurzacz klasyczny czy pionowy – który z nich wybierzesz?

Chcąc wyposażyć swój dom w odkurzacz, masz do wyboru 2 rodzaje – klasyczny oraz pionowy. Pierwszy z nich, czyli ten klasyczny, okaże się strzałem w dziesiątkę dla osób, którym zależy w szczególności na najwyższej efektywności sprzątania. Odkurzacze klasyczne wyróżniają się bowiem mocnym silnikiem oraz dużą siłą zasysania, co umożliwia w praktyce sprawne pozbywanie się zarówno kurzu oraz sierści, jak i zaschłego błota czy innych trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Pozostając przy zaletach tego rodzaju sprzętu, należy wspomnieć także o dużej pojemności worka czy zbiornika na odpady. Odkurzacze klasyczne mają zwykle pojemność od 1 do nawet 5 litrów, co okazuje się wybawieniem w przypadku, gdy mieszkasz w większym domu czy mieszkaniu. Nie musisz bowiem opróżniać worka/pojemnika po każdym cyklu odkurzania.

Te odkurzacze mają też niestety kilka minusów. Po pierwsze, najczęściej posiadają one wbudowany przewód, który ogranicza zasięg pracy. Jeśli zatem zależy Ci nie tylko na efektywności odkurzania, ale i komforcie obsługi, model klasyczny może okazać się dla Ciebie nieco problematyczny. Po drugie, starsze odkurzacze klasyczne nierzadko generują wysoki poziom hałasu, mogący przeszkadzać pozostałym domownikom.

Z kolei odkurzacze pionowe charakteryzują się nie tylko nieograniczoną mobilnością, ale i wyjątkowo cichą pracą. To zasługa bezprzewodowego działania oraz mniejszej siły zasysania niż ma to miejsce w przypadku standardowych modeli. Odkurzacze pionowe są ponadto lekkie, więc ich użytkowanie nie sprawia trudności. Producenci tych sprzętów dbają także o ergonomiczną konstrukcję, umożliwiającą komfortowe prowadzenie urządzenia po powierzchni podłóg. Bezprzewodowe modele cechują się również wieloma dodatkowymi funkcjami, jak np. odkurzanie na mokro czy mycie.

A jakie są wady odkurzaczy pionowych? Tak, jak wspominaliśmy, ich siła zasysania zabrudzeń nie jest tak wysoka, jak u standardowych modeli z przewodem. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twój wymarzony odkurzacz bezprzewodowy poradził sobie nawet z poremontowymi pozostałościami, jak np. gruz, możesz niemile się zaskoczyć. Natomiast w przypadku, gdy chcesz jedynie, by sprzęt pozbywał się codziennych zabrudzeń typu kurz czy sierść, śmiało zdecyduj się na odkurzacz pionowy!

Na co zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza? Podpowiadamy!

Moc zasysania

Moc zasysania zabrudzeń to tak naprawdę najważniejszy parametr, którym należy się kierować przy wyborze odkurzacza. To bowiem właśnie od niego zależy to, jak skutecznie sprzęt będzie sobie radził z zasysaniem wszelkich zabrudzeń.

Niektórzy producenci podają ten parametr w watach (W), a jeszcze inni w paskalach (Pa). Im podana wartość jest wyższa, tym, oczywiście, lepiej.

Pojemność worka/zbiornika na odpady

Wybierając do swojego domu idealny odkurzacz, warto przyjrzeć się również pojemności worka lub zbiornika na odpady.

W przypadku odkurzaczy pionowych dobrze byłoby, gdyby pojemnik mógł pomieścić przynajmniej 0,5 l zabrudzeń. Choć mogłoby się wydawać, że to niewiele, to nic bardziej mylnego. Pomyśl tylko, że urządzenia takie, jak robot sprzątający, mogą często pomieścić jedyne 0,3 l, co okazuje się dużym utrudnieniem zwłaszcza w przypadku większych metraży.

Planujesz zakup standardowego odkurzacza? 3-litrowy worek na kurz okaże się w pełni wystarczający, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na bardziej pojemny sprzęt.

Poziom generowanego hałasu

Jeżeli marzy Ci się odkurzacz, który będzie cichy, rozważ zakup modelu generującego dźwięki na poziomie do 60 dB.

Długość przewodu

Długość przewodu dotyczy głównie odkurzaczy standardowych. Kabel urządzenia powinien być na tyle długi, aby umożliwiał komfortowe odkurzanie nawet dużych pomieszczeń. Byłoby więc idealnie, gdyby Twój upatrzony model miał wbudowany przewód o długości wynoszącej przynajmniej 8 metrów.

Czas pracy na jednym ładowaniu

Czas pracy na jednym ładowaniu to parametr, któremu należy się przyjrzeć w sytuacji, gdy szukasz odkurzacza bezprzewodowego. Jak możesz się domyślić, mówi nam on o tym, przez ile minut urządzenie może odkurzać po jednym naładowaniu akumulatora. Najnowsze i zarazem najbardziej popularne urządzenia wyróżniają się nawet 80-minutowym czasem pracy, co okazuje się idealnym rozwiązaniem dla posiadaczy większych mieszkań czy domów.

Dodatkowe funkcje

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego odkurzacza, zapoznaj się z jego dodatkowymi funkcjami! Wiele urządzeń jest dziś przystosowanych nie tylko do odkurzania czy mycia na mokro, ale i podświetlania podłogi w czasie pracy czy informowania o poziomie napełnienia worka/zbiornika.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie