Jak oświetlić swój ogród? – Rozmowa z Hildebrandt-Rau z portalu Wohntrends Magazin

Mateusz Nowak
08.11.2022

O czym należy pamiętać, gdy chcemy oświetlić swój ogród?

Światło powinno być zawsze używane oszczędnie i w sposób przemyślany. Najlepiej czuje się na kontrastach. Przy stosowaniu sztucznego światła najlepiej kierować się naturą. Na przykład światło z reflektora oświetlającego z boku kamień źródlany bardziej przypomina zachodzące słońce, a więc daje bardziej naturalny efekt niż światło z oprawy zainstalowanej w wodzie. Ogólnie rzecz biorąc, współistnienie obszarów oświetlonych i nieoświetlonych, światła i cienia, tworzy naturalny nastrój.

Jaki jest najlepszy sposób wykorzystania różnych typów oświetlenia?

Przestrzeń ogrodu można powiększyć i zaprojektować z wykorzystaniem światła. Głębia jest tworzona przez podświetlenie obszarów ogrodowych z tyłu. W miejscach, gdzie ludzie nie spędzają czasu, dobrym wyborem są lampy podłogowe, które świecą do góry od dołu.

Regulowane punkty powinny być stosowane na rabatach z bylinami i trawami. Można je dostosować do pory roku lub wysokości roślin i mogą "rosnąć" razem z nimi. Taras lub miejsce do siedzenia, z którego ogląda się oświetlony ogród, powinno być z założenia pogrążone w półmroku. W ten sposób oświetlenie ogrodowe naprawdę zyskuje na znaczeniu. Światło na tarasie powinno posiadać możliwość regulacji, aby dostosować je do różnych wymagań. Dobrym rozwiązaniem są natynkowe reflektory gruntowe: dzięki wyższemu punktowi świetlnemu nie oślepiają i można je obracać.

Co jest ważne przy montażu?

Podstawowe zasilanie kablem podziemnym powinno być zaplanowane dokładnie wcześniej, a kable (co najmniej pięciożyłowe) powinny być zakopane na głębokości 60-80 centymetrów. Nie powinno zabraknąć taśmy z informacją o przebiegu trasy kablowej ("Uwaga prąd"). Lepiej położyć o jeden kabel za dużo niż później musieć kopać kolejny rów. Za doprowadzenie zasilania aż do słupa energetycznego odpowiedzialny jest profesjonalista. Jeśli podłączona jest do niego instalacja niskonapięciowa, może z nią pracować również laik.

Profesjonalista zazwyczaj ma możliwość zainstalowania i przetestowania przykładowego systemu oświetlenia z jego przykładowymi lampami. Dzięki temu klient może wyobrazić sobie efekty od czarnej dziury po ogród marzeń osadzony na tle sceny. Dzięki temu łatwiej jest ocenić obszary krytyczne.

Gdzie światło ma szczególnie efektowne działanie?

Nic nie jest bardziej atrakcyjne dla oka niż ruchoma, podświetlona woda. Może to być podświetlony basen lub element wodny, w którym światło jest załamane. Piękne efekty dają reflektory wpuszczane, które oświetlają od dołu krzewy o efektownych kształtach, na przykład opuncję lub drzewko kuliste. Trawy ozdobne są również bardzo klimatyczne, gdy są oświetlone małymi punkcikami.

Dziękuję za rozmowę.

Sabine Hildebrandt-Rau – projektantka wnętrz z pasji i powołania, redaktorka niemieckiego portalu Wohntrends Magazin.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.