Podłogi drewniane nie bez powodu stanowią bardzo popularne rozwiązanie. Zwłaszcza na kuchennej podłodze powinno znaleźć się właśnie drewno. Dlaczego? Przede wszystkim to niezwykle wytrzymały materiał, który wyróżnia się niepowtarzalnym wyglądem. Z łatwością pomoże połączyć salon, przedpokój czy jadalnie z kuchnią w jedną spójną przestrzeń. Dlaczego jeszcze podłoga drewniana w kuchni to dobry wybór i jaki rodzaj drewna sprawdzi się najlepiej?
Drewno to jedno z najsolidniejszych materiałów dostępnych na rynku. Jego długowieczność w dużej mierze zależy jednak od wybranego gatunku, ale i rodzaju impregnacji. Najlepiej postawić na naturalne drewno. Wybór drzewa liściastego, czy drewna szlachetnego, zwanego inaczej egzotycznym z pewnością będzie odpowiednim wyborem. Są to najsolidniejsze materiały, które zapewnią trwałość i piękny wygląd przez długie lata.
Naturalnym wyborem materiału podłogi kuchennej powinien być dąb, jesion, buk, czy klon. Spośród różnych rodzajów drewna najbardziej wyróżnia się drewno bukowe. Charakteryzuje się przede wszystkim największą wytrzymałością. Oprócz głębokiego koloru cechuje go twarda struktura.
W kuchni drewniana podłoga z takiego surowca będzie niezwykle odporna na zarysowania, a codzienne czynności nie wpłyną na jej wygląd.
Wybierając egzotyczne materiały na podłogę drewnianą, warto zdecydować się na gatunki takie jak: jatoba, mahoń, czy merbau. Będą to odpowiednie materiały, które dzięki swej wysokiej jakości doskonale sprawdzą się w kuchni. Przez wiele lat będą cieszyć oko swoim wyglądem i elegancją.
Drewniana podłoga w kuchni nie musi ograniczać się wyłącznie do litego drewna. Na rynku dostępny jest szereg rodzajów drewnianych podłóg. Można postawić także na panele laminowane. Deska warstwowa również stanowi popularne rozwiązanie. To deski podłogowe, które charakteryzują się największą ilością zalet.
Ważna w utrzymaniu świeżego wyglądu i trwałości drewnianej podłogi jest jej odpowiednia pielęgnacja. Polakierowane drewno to jedna z opcji. Ta forma impregnacji zapewni solidne zabezpieczenie przed plamami. Jest to szybki i prosty proces, który wyróżnia się dużą wytrzymałością. Natomiast podłoga olejowana umożliwia częściowe jej zabezpieczenie. Gdy mamy do czynienia z uszkodzeniami mechanicznymi, takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej. Samemu można poprawić dany fragment podłogi, bez obecności fachowca.
Drewniana podłoga jest doskonałym wyborem zarówno pod względem jej wytrzymałości, jak i funkcjonalności. Kuchenne wnętrze zyska dzięki niej piękny, naturalny wygląd. Drewniana podłoga wizualnie ociepli pomieszczenie i doskonale wpasuje się w każdy wystrój. Jak wiemy, drewno posiada świetne właściwości izolacyjne, co wpłynie także na bilans cieplny pomieszczenia.
Dbanie o jakość drewnianej podłogi jest niezwykle proste. Ten materiał posiada naturalnie właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie przyciąga kurzu i innych zanieczyszczeń, a dodatkowo sprawia, że pomieszczenie łatwiej utrzymać w czystości. Dodatkowo łatwość konserwacji sprawi, że drewniana podłoga w kuchni zawsze będzie wyglądać jak nowa. Porównując podłogę drewnianą do np. płytek ceramicznych, które niestety nie charakteryzują się łatwością wymiany, czy konserwacji, drewno wydaje się być słusznym wyborem.
Co więcej, wraz z remontem mieszkania nie trzeba obawiać się wymiany drewnianej podłogi. Szeroki wybór kolorów olejów, czy lakierów do konserwacji sprawi, że można z łatwością zmienić wygląd i odcień podłogi w dowolnym momencie.
Posiadając drewnianą podłogę, należy przede wszystkim pamiętać o regularnej konserwacji. Ma to kluczowy wpływ na jej wygląd. Częsta pielęgnacja wiąże się więc z większą stratą czasu, co może stanowić minus dla niektórych użytkowników, ale daje naprawdę zachwycający efekt. Cena drewnianej podłogi jest także dość wysoka w porównaniu do innych materiałów. Wybór drewna dębowego powinien pomóc w zmniejszeniu kosztów. Ponadto jest to inwestycja na długie lata, która z pewnością odwdzięczy się dużą trwałością i pięknym wyglądem.
Artykuł partnera.