Dom w stylu skandynawskim. Jakie drzwi zewnętrzne będą do niego pasowały?

Maciej Piwowski
21.11.2023

Domy w stylu skandynawskim cechuje minimalistyczna i funkcjonalna estetyka. W palecie barw dominują biele, szarości i pastele. Nie może zabraknąć drewnianych mebli i dodatków z naturalnych materiałów. Ważny element stanowią rośliny, które łączą wnętrze z naturą. W domach w stylu skandynawskim panuje prostota i maksymalny komfort. Ważny element aranżacji stanowią drzwi zewnętrzne do domu. Warto poświęcić chwilę czasu, by dobrać idealny model.

Naturalne materiały

Styl skandynawski jest blisko natury. Drewno odgrywa w nim główną rolę. Drewno jest obecne na podłogach, ale też na ścianach, w formie popularnej w czasach PRL boazerii. Trzeba jednak dodać, że skandynawska boazeria nie ma zbyt wiele wspólnego z tą z czasów PRL. Jest odpowiednio odrestaurowana i pomalowana na biały kolor.

Drewniane drzwi zewnętrzne do skandynawskiego domu to ukłon w stronę natury. Takie drzwi sprawią, ze fasada domu zyska ciepły i naturalnie piękny wygląd. W tym przypadku dobry wybór stanowią drzwi PORTA THERMO LINE z okleiną w kolorze Dąb Złoty. Naturalne usłojenie drzwi doskonale wkomponuje się w skandynawski klimat domu.

Dużo światła

Skandynawskie wnętrze powinno być zaprojektowane w taki sposób, by wpadało do niego jak najwięcej naturalnego światła. Warto zadbać o odpowiednią ekspozycję okien – nie należy ich zasłaniać ciężkimi zasłonami. Zwiewne firanki w zupełności wystarczą. Dodatkowo, umieszczone na ścianach lustra, będą odbijać wiązki światła, co sprawi, że w pomieszczeniu będzie jasno i pogodnie.

Do domu w stylu skandynawskim można wprowadzić więcej światła również przez drzwi. Wystarczy wybrać model z przeszkleniem, np. PORTA THERMO CLASSIC: https://www.porta.com.pl/drzwi-zewnetrzne-do-domu. Takie drzwi doświetlą wnętrze, a przy tym będą oryginalnie się prezentować. Przeszklone drzwi optycznie powiększą wnętrze, zapewniając przy tym taki sam poziom bezpieczeństwa, jak drzwi pełne.

Kontrastowe połączenia

Podstawowe założenia stylu skandynawskiego to minimalizm i prostota. Trzeba jednak pamiętać, że to na tyle pojemny nurt, że można do niego wprowadzać pewne modyfikacje i tworzyć eklektyczną całość. Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą kolory na zasadzie kontrastów, np. biel z czernią. Dotyczy to również samych materiałów – obok naturalnego drewna, może pojawić się industrialny beton.

PORTA THERMO MODERN w kolorze antracyt to drzwi wejściowe, które sprawią, że dom w stylu skandynawskim zyska industrialne wykończenie. Betonowy charakter drzwi będzie kontrastował z lekkim, drewnianym wykończeniem budynku. Całość świetnie dopełni klamka w czarnym kolorze.

 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie