Docieplenie budynku z zewnątrz za pomocą płyt PIR - sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Mariusz Siwko
28.01.2023

Płyty PIR mają wszechstronne zastosowanie w dociepleniach budynków. Od dawna popularne są na Zachodzie. Można posłużyć się nimi do wzmocnienia ochrony termoizolacyjnej ścian wewnętrznych, stropów, dachów i podpiwniczeń. Przede wszystkim jednak spełniają swoją rolę jako termoizolacja zewnętrzna. Dlaczego warto postawić na płyty PIR na elewacje i czym różnią się one od styropianu i innych materiałów izolacyjnych (tj. jak np. styropian), przeczytacie poniżej.

Płyty PIR - co to jest?

Płyty poliizocyjanuratowe produkuje się z polizocyjanuranu (rodzaju pianki poliuretanowej), który zostaje w procesie obróbki dodatkowo utwardzony i wzmocniony elementami aluminium lub włókna szklanego. Są chętnie wybierane przez osoby planujące postawienie nowego domu, jak i przez właścicieli budynków, które potrzebują termomodernizacji.

Płyty PIR a styropian i wełna mineralna

Płyty PIR mają lepszy współczynnik przenikania ciepła od styropianu i od wełny mineralnej. Kładąc płyty PIR na ściany zewnętrzne, możemy uzyskać zdecydowanie cieńszą warstwę ociepleniową niż wtedy, gdy postawilibyśmy na styropian. Często inwestorzy decydują się również na płyty PIR na elewacje ze względu na ich stosunkowo niską nasiąkliwość. Dodatkowo, płyty PIR charakteryzują się niską nasiąkliwością. Płyty PIR mogą służyć również do izolowania cokołów i gzymsów lub jako deskowanie tracone.

Termomodernizacja z użyciem płyt PIR

Termomodernizacja z użyciem tego typu materiałów jest ułatwiona, bo wystarczy ułożyć płyty PIR na ściany zewnętrzne. Bez ingerowania w konstrukcję budynku. Przed dokonaniem termomodernizacji z użyciem płyt PIR, koniecznie trzeba osuszyć ściany budynku oraz wykonać niezbędne prace naprawcze w obrębie balkonów, tarasów, na parapetach oraz na styku dachu ze ścianami. Jeśli termomodernizacja budynku wymaga wymiany okien i drzwi, należy to zrobić, zanim położymy płyty PIR na elewacje. Kupując płyty PIR na elewacje, wybierzmy te o chropowatej nawierzchni. Taka struktura nawierzchni płyty zwiększa jej przyczepność przy nakładaniu kleju i tynku.

Podsumowanie

Czy warto postawić na płyty PIR na elewacje? Doświadczenie inwestorów pokazuje, że jak najbardziej spełniają one swoje funkcje termoizolacyjne: chronią przed nadmierną utratą ciepła, szczególnie w przypadku, gdy ściany zewnętrzne są eksponowane na „wietrzną“ stronę świata. Płyty PIR na ścianie zewnętrznej stanowią też dość dobrą ochronę przed przenikaniem nadmiaru ciepła do wnętrza budynku w czasie upalnego lata. Jest to dobra jakościowo i niedroga alternatywa dla wełny i styropianu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie