Do czego służą pompy obiegowe i cyrkulacyjne?

Mateusz Nowak
15.11.2022

Do czego służy pompa obiegowa i cyrkulacyjna? Na co zwrócić uwagę, wybierając pompę obiegową do instalacji CO? Jakie zalety mają pompy obiegowe do centralnego ogrzewania? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do lektury artykułu.

  1. Co to jest pompa obiegowa i do czego służy?
  2. Jak dobiera się pompy obiegowe?

Pompy obiegowe to rozwiązania, które wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle grzewczym. Czym dokładnie jest pompa obiegowa, jak działa i jakie ma zalety? Na co zwrócić uwagę, dobierając pompę obiegową do domu? Na wszystkie pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisie.

Co to jest pompa obiegowa i do czego służy?

Standardowa pompa obiegowa to urządzenie, którego zadaniem jest wtłaczanie wody w taki sposób, aby docierała ona w sposób równomierny do każdej części danej instalacji. Taka sytuacja jest możliwa dzięki pracującemu w pompie odpowiedniemu wirnikowi.

Dostępne na stronie https://www.dostudni.pl/pompy-obiegowe,c85.html pompy obiegowe to produkty, które wykorzystuje się w układach zamkniętych z gorącą albo zimną wodą. Pompę montuje się w celu wymuszania obiegu. Urządzenia tego rodzaju znajdą zastosowanie przede wszystkim w instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Pompy obiegowe będą także świetnym rozwiązaniem dla klimatyzacji, układów wentylacyjnych czy systemów grzewczych. Przystosowane są do działania w wysokiej temperaturze – nawet do 125 stopni Celsjusza oraz w ciężkich warunkach. Jeśli chodzi o eksploatację, pompy obiegowe są bezpieczne, ciche i przede wszystkim energooszczędne.

Pompy obiegowe mają wiele zalet. Przede wszystkim urządzenia umożliwiają szybkie rozprowadzanie ciepła i gwarantują stałą temperaturę w tych pomieszczeniach, które ogrzewają. Świetnie sprawdzają się w instalacjach wyróżniających się stałym natężeniem przepływu.

Ponadto zaletą pompy obiegowej jest stosunkowo niskie zużycie energii. Ponadto urządzenia tego rodzaju są odporne na mniejsze zanieczyszczenia.

Jak dobiera się pompy obiegowe?

Pompa obiegowa pracuje w specyficznych warunkach, głównie z tego powodu, że ma ciągły kontakt z gorącą wodą. Dobierając pompę obiegową, należy pamiętać, że urządzenia tego rodzaju działają praktycznie przez cały czas. Dlatego podczas kupowania odpowiedniego dla siebie mechanizmu, zwróć uwagę na to, czy produkt został wykonany z najwyższej jakości materiałów, które wykazują odpowiednią odpornością zarówno na podwyższone temperatury, jak i na zużycie. Dobre pompy najczęściej produkuje się z nierdzewnej stali, żelaza lub mosiądzu.

Następny krok to wybór silnika oraz zdecydowanie, jaki sposób działania pompy obiegowej będzie dla nas najlepszą opcją. Aktualnie wyróżnia się dwa rodzaje pomp obiegowych, a mianowicie bezdławnicowe i dławnicowe. Te pierwsze są często polecane do domowego użytku. Między sobą pompy obiegowe różnią się tym, że w modelach dławicowych silnik jest oddzielony, a zatem nie jest chłodzony za pośrednictwem przepływającej wody.

Kupując pompę obiegową, zwróć uwagę także na jej wydajność, maksymalne ciśnienie, wielkość samego urządzenia, pobór mocy oraz zakres temperatur. Wydajność pompy wiąże się z ilością wody, jaką produkt jest w stanie wpuścić do danej instalacji. Pobór mocy natomiast informuje, ile prądu urządzenie zużywa w trakcie pracy.

Jeśli chodzi o sterowanie pompy obiegowej, na rynku aktualnie wyróżnia się modele z elektronicznym oraz zewnętrznym sterowaniem. Te pierwsze rozwiązania wyróżniają się energooszczędnością. Jeśli tryb pracy zostanie prawidłowo uwzględniony, urządzenie może mieć do 5 razy mniejsze zapotrzebowanie niż standardowa opcja. I to bez tracenia wysokości podnoszenia. Oczywiście pompy obiegowe, którymi steruje się w sposób elektroniczny, są droższe niż produkty z manualnym sterowaniem, ale ze względu na szereg korzyści i oszczędności, inwestycja ta bardzo szybko się zwraca – już pod dwóch latach.

Sterowanie zewnętrzne natomiast obejmuje urządzenia elektroniczne, które automatycznie wyłączają i włączają pompę w zależności od tego, jaka panuje temperatura. Takie sterowniki najczęściej montuje się w instalacjach, które składają się z kotła gazowego lub węglowego. Mechanizm ma specjalny czujnik, który regularnie mierzy temperaturę wody instalacji c.o.

Warto pamiętać, aby podczas wyboru takich rozwiązań upewnić się, że pompa cyrkulacyjna stosowana przy ciepłej wodzie użytkowej będzie wysokiej jakości, co przekłada się na dużą niezawodność. Dzięki temu nie trzeba się będzie martwić problemami związanymi z działaniem pompy, co mogłoby być bardzo uciążliwe dla domowników. W celu wybrania najlepszego modelu warto skorzystać z pomocy sprzedawcy, który będzie mógł doradzić, jaka pompa spełni wszystkie oczekiwania klienta i będzie idealnie odpowiadała jego potrzebom. Warto o tym pamiętać, ponieważ tylko tacy fachowcy mają wystarczającą wiedzę i doświadczenie, aby prawidłowo dobrać wszystkie elementy. Na szczęście pracownicy sklepu z pompami oferują profesjonalne wsparcie każdemu klientowi.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie