Dlaczego sztuczny storczyk jest lepszy od prawdziwego?

Jerzy Biernacki
01.02.2024

Storczyki to piękne, ale i wymagające rośliny. Chociaż są wyjątkowo popularnym pomysłem na prezent, to jednak nie każdy wie, jak prawidłowo dbać o te wrażliwe kwiaty. Czy sztuczny storczyk może okazać się lepszym wyborem od prawdziwego? Jakie zalety będzie miało takie właśnie rozwiązanie dekoracyjne?

Nadzwyczajna wytrzymałość sztucznego storczyka

Decydując się na nabycie kwiatów do domu, wiele osób stawia właśnie na sztuczne storczyki. W przeciwieństwie do swojego naturalnego odpowiednika, sztuczna wersja tej pięknej rośliny jest niezwykle trwała. 

Storczyki są uznawane za jedne z najbardziej kapryśnych roślin doniczkowych, wymagają szczególnego podejścia, precyzyjnie regulowanego natężenia światła, a także odpowiednio dobranego podłoża i nawożenia. Sztuczny storczyk natomiast jest wolny od wszelkich tych ograniczeń. 

Mimo, iż wiele osób wciąż sceptycznie podchodzi do kwiatów syntetycznych, to jednak z roku na rok obserwujemy rosnący trend związany z kupowaniem sztucznych storczyków i innych roślin tego rodzaju. Jego atrakcyjny wygląd, przystępna cena i praktyczne wymiary sprawiają, że coraz częściej gości w domach i biurach. 

Łatwość utrzymania sztucznego storczyka

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść sztucznego storczyka jest fakt, że nie wymaga on specjalnego traktowania. O ile prawdziwe storczyki potrzebują regularnej pielęgnacji, o tyle sztuczne storczyki są niezależne od czynnika ludzkiego. Nie potrzebują specjalnej ziemi, nawozów ani regularnego podlewania. Nie jest konieczne również dostosowywanie temperatury czy wilgotności powietrza, jak to de facto ma miejsce w przypadku żywych kwiatów. 

Sztuczny storczyk nie różni się prawie w ogóle od prawdziwego. Technologia produkcji tych kwiatów jest na tyle zaawansowana, że potrafi odtworzyć doskonałą kopię żywego storczyka, zarówno pod względem kolorów, jak i kształtów liści czy kwiatów. W związku z tym, sztuczna roślina, inaczej niż prawdziwa, nigdy nie przestaje kwitnąć i zachowuje swój atrakcyjny wygląd przez cały rok

Sztuczny storczyk posiada wiele zalet, które wyróżniają go na tle innych kwiatów. Przede wszystkim, jest niezmiennie piękny przez cały rok. Niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych, zawsze prezentuje się nienagannie. Nie musisz martwić się, że złoży kwiaty czy straci kolory – sztuczny storczyk zawsze jest w pełnym rozkwicie i kolorowy. 

Ekonomiczne zalety sztucznego storczyka

Zakup storczyka żywego to jednorazowy wydatek, jednak późniejsza pielęgnacja tej rośliny już niestety nie jest taka tania. Nawozy, nowe doniczki, zmieniające się potrzeby rośliny w zależności od pory roku – to wszystko generuje dodatkowe koszty. 

W przypadku sztucznego storczyka mamy do czynienia z jednorazowym wydatkiem. Taka roślina nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, ani kolejnych inwestycji. Jest to zatem rozwiązanie ekonomiczne, które w dłuższej perspektywie pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Kolejnym atutem jest łatwość utrzymania czystości sztucznego storczyka. Wystarczy go przetrzeć wilgotną ściereczką, aby odzyskał pierwotny blask. Ponadto bez obaw możemy go przenosić z miejsca na miejsce, bez strachu o jego przetrwanie.

Podsumowując, wybór sztucznego storczyka zdecydowanie ma więcej zalet. Sztuczny storczyk to trwałość, łatwość utrzymania, piękno przez cały rok oraz oszczędność. Dla osób, które nie mają czasu na pielęgnację roślin, sztuczne storczyki są znakomitą alternatywą, która pozwala cieszyć się pięknem tych kwiatów bez zbędnych trudów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie