Płyty warstwowe to prefabrykowane elementy, wykorzystywane coraz częściej do wykończenia obiektów przemysłowych tj. hale produkcyjne czy też magazyny. Rosnącą popularność zawdzięczają przede wszystkim łatwości montażu, co sprawia, że budowane obiekty mogą szybciej być oddane do użytku.
Płyty warstwowe są jednym z wariantów obudowy, służącym do wykończenia hal stalowych, żelbetowych oraz hybrydowych. Jest to materiał osłonowy, mocowany do konstrukcji hali i nie należy go mylić z materiałem konstrukcyjnym.
Płyta warstwowa składa się z dwóch okładzin z blachy stalowej (zewnętrzna i wewnętrzna) oraz rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego, umieszczonego pomiędzy nimi. Okładziny są zabezpieczone specjalnymi powłokami, chroniącymi płyty przed korozją i oddziaływaniem termicznym oraz promieniowaniem UV. Firma ARPANEL wykonuje je z ocynkowanych blach stalowych, powlekanych powłoką organiczną, np. poliestrem. Oprócz wspomnianych funkcji ochronnych, powłoka ta zapewnia odpowiednią sztywność i nośność.
Za część centralną uznaje się rdzeń o określonych właściwościach izolacyjnych, mechanicznych i akustycznych. Może być on wykonany z pianki poliuretanowej PIR ( płyty warstwowe PIR) lub PUR (płyty warstwowe PUR) oraz wełny mineralnej. Zastosowane materiały mogą różnić się między sobą odpornością ogniową, izolacyjność termiczną i akustyczną, sztywnością oraz ciężarem.
Za właściwą izolacyjność cieplną płyty warstwowej odpowiada rdzeń i to właśnie na niego należy zwracać główną uwagę podczas doboru materiału do własnych potrzeb. Aby dowiedzieć się, jaką izolacyjność cieplną płyta jest w stanie zapewnić, należy znać współczynnik przenikania ciepła, oznaczany w specyfikacjach technicznych jako U lub k. Im niższa wartość tego współczynnika, tym zapewniona jest lepsza izolacyjność..
Producenci oferują płyty warstwowe ścienne, dachowe oraz chłodnicze. Płyty ścienne najczęściej są stosowane do wznoszenia obiektów przemysłowych, kubaturowych, handlowych, sportowych, biurowych i rolniczych oraz użyteczności publicznej. Wykorzystywane są również wewnątrz obiektów jako przegrody i ściany działowe. Z płyt warstwowych dachowych natomiast są wykonuje się różnego rodzaju dachy o małym lub średnim kącie nachylenia. Są doskonałym materiałem na dachy budynków produkcyjnych, obiektów magazynowych i handlowych oraz przemysłu rolniczego. Chłodnicze płyty warstwowe znalazły zastosowanie jako obudowa chłodni, mroźni i innych obiektów w przemyśle rolno-spożywczym.
Hale z obudową z płyty warstwowej są coraz częściej stawiane przez inwestorów i to nie bez powodu. Taką halę można wznieść z krótszym okresie czasu, gdyż płyty są dostarczane na plac budowy jako gotowe komponenty, przygotowane już do montażu. Ponadto wyróżniają się niskim kosztem eksploatacji i konserwacji. Ze względu na nie porowatą powierzchnię, płyty warstwowe czyści się łatwo i szybko. Duże znaczenie odgrywają również aspekty wizualne. Płyty dostępne są w szerokiej palecie kolorów i faktur, co stwarza ogromne możliwości w zakresie wykończenia elewacji. Na szczególną uwagę zasługują materiały producenta płyt warstwowych ARPANEL, które są dedykowane najbardziej wymagającym klientom.
Artykuł partnera.