Czy wiesz, na co zwrócić uwagę, wybierając akwarium do swojego domu?

Mariusz Siwko
24.05.2023

Liczbą miłośników akwarystyki z roku na rok zwiększa się. Obserwowanie różnokolorowych ryb w ich wodnym środowisku to w końcu czysta przyjemność. Zakup akwarium to poważna decyzja, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by wybrać model dopasowany do swoich potrzeb i oczekiwań.

Na szczęście oferta akwariów w sklepach zoologicznych jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Jakie są główne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze akwarium?

Rozmiar i materiał wykonania

Akwaria – zwłaszcza te duże – nie należą do najtańszych produktów, toteż przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze akwarium, jest jego rozmiar. Wbrew pozorom, większe akwaria są o wiele łatwiejsze w utrzymaniu, a przy okazji – zapewniają lepsze warunki rybom i innym wodnym stworzeniom. Przy określaniu preferowanej wielkości akwarium warto wziąć pod uwagę również dostępną w domu przestrzeń. Duże akwarium w małych mieszkaniach może zająć zbyt dużo cennej powierzchni.

Nowoczesne akwaria wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, między innymi ze szkła i akrylu. Akryl jest bardziej elastyczny i lekki, dzięki czemu wykonane z niego akwaria dostępne są w różnorodnych kształtach. Niestety, jest bardziej podatny na zarysowania. Dlatego też zdecydowana większość wielbicieli akwarystyki decyduje się na tradycyjne, szklane akwaria.

Wybór systemu filtracyjnego

Filtracja to kluczowy element, który pozwala zapewnić rybom zdrowe i sprzyjające środowisko. Warte uwagi są akwaria wyposażone w wysokojakościowe systemy filtracyjne, które zapewniają cyrkulację wody na odpowiednim poziomie oraz usuwają z niej różnego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak azotany i amoniak. W domowych akwariach stosuje się wiele rodzajów filtrów, m.in. filtry mechaniczne, chemiczne i biologiczne.

Miejscem, gdzie można kupić akwarium z wysokiej jakości systemem filtrującym, jest sklep akwarystyczny.

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji domowego akwarium?

Kiedy akwarium jest już wybrane, przychodzi pora na jego aranżację. To czysta przyjemność, jednak trzeba pamiętać o kilku bardzo istotnych czynnikach. Są to między innymi:

  • oświetlenie – ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla ryb, ale i roślin w akwarium. Dodatkowo wpływa na jego atrakcyjny wygląd,
  • podłoże – w zależności od rodzaju roślin i ryb, które będą hodowane w akwarium, akwaryści mogą zdecydować się na podłoże żwirowe, piaszczyste bądź też roślinne,
  • temperatura – niektóre ryby mają specjalne wymagania temperaturowe, dlatego warto upewnić się, że akwarium jest wyposażone w możliwość regulacji temperatury. Konieczny może okazać się zakup cieplarki lub podgrzewacza.

Jak widać, zakup i aranżacja domowego akwarium wcale nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Jedno jest pewne – przy odrobinie wysiłku akwarium będzie prezentować się naprawdę wyjątkowo i stanie się powodem do dumy i radości.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.