Czy warto montować półkę sufitową na oświetlenie LED? Montaż sufitu podwieszanego

Remigisz Szulc
17.11.2022

Półka podwieszana do sufitu – co to takiego i dlaczego warto ją instalować?

Sufity podwieszane z oświetleniem LED od wielu lat cieszą się dużą popularnością ze względu na wyjątkowe walory estetyczne, a także możliwość sprytnego ukrycia niedoskonałości sufitu w naszych pomieszczeniach. Co ważne, konstrukcje te są stosunkowo proste w montażu i gwarantują wieloletnią wytrzymałość, dzięki czemu zachowują oryginalną formę przez długi czas. Jak jednak montować sufit podwieszany i z jakiego rodzaju półek sufitowych LED warto skorzystać?

Półka sufitowa to konstrukcja tworząca sufit podwieszany, czyli ciekawą alternatywę dla klasycznego sufitu stropowego, który wykańczany jest zazwyczaj tynkiem oraz farbą. Tym, co przemawia za wyborem tej opcji, jest zdecydowanie brak problemów związanych z ewentualnymi pęknięciami i odpryskiwaniem tynku, co z kolei mogłoby spowodować odpadanie farby. To jednak nie jedyny plus konstrukcji tworzonych przy użyciu półek mocowanych do sufitu. Dzięki tego typu zabudowom możemy:

  • ukryć wszelkie niedoskonałości sufitu (np. nierówności, zwisające okablowanie czy też nieestetyczne instalacje);
  • obniżyć zbyt wysokie pomieszczenie, co jest szczególnie polecane w przypadku mieszkań w kamienicach;
  • zapewnić sobie doskonałą izolację termiczną i akustyczną – do ich wypełnienia używa się wełnę mineralną, która ogranicza straty ciepła i tłumi dźwięki;
  • wydzielić strefy w pomieszczeniu, np. w salonie (strefa telewizyjna, jadalniana, relaksu);
  • wprowadzić do wnętrza przytulny klimat, o co zadbają kolorowe taśmy LED mocowane do półek sufitowych.

Montaż półki pod sufitem z płyt kartonowo-gipsowych.

Jeszcze do niedawna mówiąc o sufitach podwieszanych z płyt GK, mieliśmy na myśli tradycyjne konstrukcje, w których wykorzystuje się profile metalowe montowane na specjalnych uchwytach, jak również płyty gipsowo-kartonowe, które docinane są pod wymiar. Problemem, na jaki napotykamy w przypadku tej metody, jest jednak długi czas montażu wynikający z konieczności żmudnej obróbki płyt, a następnie kilkukrotnego wtapiania i szpachlowania narożników.

Odpowiedzią na te utrudnienia jest nowe rozwiązanie polskiej marki FlexGips – gotowe półki sufitowe na oświetlenie LED, wykonane płyt gipsowo-kartonowych. Ich specjalnie opracowana konstrukcja sprawia, że tworzenie sufitu podwieszanego staje się dziecinnie proste i ogranicza się wyłącznie do:

 • zamówienia gotowego elementu w sklepie internetowym: https://sklep.flexgips.com/ ;
 • przykręcenia gotowego elementu do wcześniej przymocowanych profili;
 • wykonania prostej obróbki łączeń i wkrętów;
 • pomalowania konstrukcji na dowolny kolor;
 • montażu taśmy LED.

Cały proces montażu półki sufitowej LED marki FlexGips, a także porównanie go z tradycyjną metodą można prześledzić w artykule: półka sufitowa na oświetlenie led.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie