Blaty ze spieków kwarcowych: innowacyjne materiały dla Twojej kuchni

Mateusz Nowak
28.09.2023

Nie wszystkie materiały tak samo dobrze nadają się do kuchni. Warto wybrać odpowiednie na blaty kuchenne. Istotne znaczenie ma ich odporność na specyficzne warunki, które w niej panują, a więc zmiany wilgotności, temperatury, pryskający olej czy gorące naczynia, a także wszelkie prace wymagające użycia siły czy ostrych narzędzi. Dziś przedstawimy blaty ze spieków kwarcowych, czyli innowacyjne materiały do Twojej kuchni.

Blaty ze spieków kwarcowych - odporne na wnikanie zabrudzeń, wilgoci, a także temperaturę 

Dlaczego blaty kuchenne ze spieków kwarcowych to innowacyjne rozwiązanie? Nie ma materiału, który tak świetnie łączyłby walory użytkowe i estetyczne. Zacznijmy od tych pierwszych. Spieki kwarcowe powstają poprzez sprasowanie granitu czy innych minerałów razem z iłami łupkowymi, piaskiem kwarcowym oraz barwnikami, a także wypalanie w piecach hybrydowych w temperaturze 1200 stopni. W ten sposób powstają płytki, które są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także temperaturę. Trudno jest uszkodzić, ale i zarysować spiek kwarcowy, nawet gdy kroi się bezpośrednio na blacie z matowych płytek.

Większą ostrożność należy zachować jednak w przypadku blatów polerowanych. Powierzchnia blatów kuchennych ze spieków kwarcowych jest antybakteryjna i antygrzybiczna. Bardzo łatwo utrzymać ją w czystości przy użyciu ciepłej wody i miękkiej szmatki, nawet bez konieczności używania detergentów. Powierzchnia spieków kwarcowych polerowanych jest impregnowana, stąd nie wnikają w nie zabrudzenia, a także wilgoć. W przypadku tych spieków należy okresowo je konserwować. Nie trzeba tego robić, gdy wybiera się spieki kwarcowe matowe. Również one nie są nasiąkliwe.           

Wyjątkowa estetyka blatów kwarcowych, która Cię zachwyci 

Nie bez znaczenia jest estetyka blatów kwarcowych. Ze względu na skład i sposób w jaki powstają mogą imitować różne kamienne powierzchnie, nie tylko granitu, ale i marmuru. Są jednak zdecydowanie lżejsze od kamienia i mogą sprawdzić się do każdej zabudowy kuchennej, nawet tej wykonanej z płyt wiórowych. Można je też dopasować na określony wymiar, czy przycinać pod zlewozmywak przy użyciu narzędzi CNC. Oczywiście tę pracę najlepiej powierzyć specjalistom, którzy mogą wykonać montaż i to na terenie całej Polski. Ze szczegółami warto zapoznać się na stronie: spiekomania. Blaty ze spieków kwarcowych mogą również imitować powierzchnię drewna czy też betonu.

Są naprawdę różnorodne, stąd bez problemu można dopasować je do rodzaju zabudowy kuchennej, ale też jej kolorystyki. Do białych frontów czy też szarych można wybrać spieki kwarcowe imitujące beton czy też marmur. Z kolei do brązowych z widocznym rysunkiem drewna sprawdzą się te imitujące rysunek drewnianych słoi. Powtarzalność elementów jest dużą zaletą, bo blat kuchenny może prezentować się jednolicie.     

Trwałość na lata i wszechstronne zastosowanie - gdzie jeszcze możecie wykorzystać spieki kwarcowe? 

Warto podkreślić, że spieki kwarcowe to materiały, które zachowują trwałość struktury, ale i koloru na lata. Nie płowieją nawet pod wpływem intensywnego promieniowania UV. Zatem nawet gdy kuchnia jest usytuowana w nasłonecznionej strefie, blaty będą świetnie się prezentować. Spieki kwarcowe można wykorzystać także na fronty szafek czy blaty stołów. Są odpowiednim wyborem do obudowy wanny czy wyspy łazienkowej, a nawet obudowy kominka. Nie pękają nawet w przypadku dużych wahań temperatury. Warto zdecydować się na to niezwykle estetyczne i innowacyjne rozwiązanie wykończeniowe nie tylko do kuchni.      

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie