Zakładamy przydomowy sad. O czym warto pamiętać?

Andrzej Winnicki
12.06.2020

W dobie mody na perfekcyjnie zaplanowane i do bólu uporządkowane ogrody, stosunkowo niewiele osób rozważa założenie przydomowego sadu. Tymczasem może on być nie tylko piękną ozdobą, ale także źródłem pysznych, zdrowych owoców. Jeśli tylko dysponujesz odpowiednią ilością miejsca i chcesz ją mądrze zagospodarować, zastanów się właśnie nad sadem. Jego założenie nie jest specjalnie trudne, o ile będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, którymi dzielimy się z Tobą w naszym poradniku.

Przygotowanie podłoża

Wiele osób lekceważy ten etap, z góry zakładając, że przecież drzewa i krzewy owocowe nie mają jakichś specjalnych wymagań uprawnych. Tymczasem musimy pamiętać, że raz posadzone będą korzystać z tej samej gleby przez co najmniej kilkanaście lat. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie i nawiezienie podłoża, usunięcie z niego śmieci i spulchnienie ziemi.

Wybór odpowiedniego stanowiska

Rośliny owocowe zawsze najlepiej radzą sobie na stanowiskach słonecznych. Idealnie więc będzie zaplanować sad po stronie południowej lub południowo-zachodniej. Dzięki stałemu dostępowi do promieni słonecznych owoce będą pięknie wybarwione, a same drzewa i krzewy także bardziej odporne na choroby i pasożyty.

Kiedy sadzić drzewa i krzewy?

Te, które mają już uformowaną bryłę korzeniową, czyli np. były prowadzone w doniczkach, można sadzić przez cały okres wegetacji – nawet późną jesienią. Inaczej wygląda to w przypadku roślin z odkrytym systemem korzeniowym. Te drzewa i krzewy sadzimy wyłącznie wczesną wiosną (po okresie przymrozków) lub właśnie jesienią, natomiast unikamy tego latem, aby nie ryzykować przesuszenia korzeni w okresie upalnym i bezdeszczowym.

Zachowanie odpowiednich odległości

Sadząc młode rośliny owocowe można łatwo popełnić błąd polegający na zbyt gęstym rozmieszczeniu poszczególnych drzew i krzewów. Pamiętajmy zatem, aby wcześniej sprawdzić, jakie wymiary osiągnie dojrzała roślina – szczególnie dotyczy to drzew o bujnych koronach.

Właściwy dobór roślin

Bardzo ważne jest to, aby upewnić się, czy sadzimy rośliny wymagające zapylania przez przedstawiciela tego samego gatunku – są to tzw. rośliny obcopylne. W takiej sytuacji, dla uzyskania owoców, niezbędne jest posadzenie w sadzie co najmniej dwóch roślin tego samego gatunku.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie