Zabudowa w wiatrołapie – jak ją zaplanować?

Mariusz Siwko
25.04.2022

Wiatrołap jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w domu. To w nim ubieramy się przed wyjściem do pracy czy szkoły i to w nim zdejmujemy ubrania po powrocie. Wiatrołap zwykle pełni też funkcję przechowalni: trzymamy w nim kurtki, płaszcze, buty, ale także różne przedmioty użytkowe, jak deska do prasowania, suszarka, odkurzacz etc. Aby zachować porządek konieczne jest wykonanie zabudowy meblowej, której rolę najczęściej pełni obszerna szafa z drzwiami przesuwnymi. Podpowiadamy, jak ją zaplanować.

Wysokość drążków dopasowana do potrzeb wszystkich domowników

Jeśli w domu są dzieci oraz osoby, pomiędzy którymi są spore różnice wzrostu, to planowanie zabudowy w wiatrołapie zaczynamy od określenia optymalnej wysokości drążków. Nie może być przecież tak, że niska osoba chcąc sięgnąć po swoją kurtkę musi korzystać ze stołka. Z kolei najwyższy domownik nie powinien się schylać do wieszaków. Dobrze więc będzie podzielić drążki na kilka stref dopasowanych wysokością do potrzeb wszystkich mieszkańców.

Dużo półek na buty

Zabudowa w wiatrołapie przede wszystkim musi pomieścić zarówno buty codzienne, jak i te sezonowe. Zwykle trzyma się w niej kartony z butami czekającymi na zmianę pory roku. Tutaj znów trzeba pamiętać o tym, aby półki na buty były dopasowane wysokością do rodzajów butów oraz wzrostu poszczególnych domowników. Te najniższe rezerwujemy dla dzieci. Na najwyższej półce można natomiast ułożyć buty, które chowamy na zimę czy na lato.

Górna półka, czyli współczesny pawlacz

Jeszcze w latach 90. XX wieku w niejednym mieszkaniu można było znaleźć pawlacz. Dziś jego funkcję spokojnie może pełnić zabudowa w wiatrołapie. W tym celu musimy wydzielić osobną, najlepiej najwyższą półkę, która będzie zarezerwowana na przechowywanie na niej rzeczy, z których nie korzystamy na co dzień. Mogą to być np. zapasowe pościele, kurtki zimowe, płaszcze, ubrania po starszym dziecku czekające na młodsze etc.

Lustro na drzwiach przesuwnych

Drzwi przesuwne to najlepszy wybór do zabudowy w wiatrołapie, ponieważ nie zabierają cennego miejsca w zwykle dość małym pomieszczeniu. Na takich drzwiach warto umieścić lustro, które przyda się w każdym wiatrołapie. Dodatkowo będzie odbijać światło, dzięki czemu pomieszczenie optycznie wyda się przestronniejsze.

Miejsce na różne domowe akcesoria

W zabudowie na pewno warto także przewidzieć przestrzeń na takie rzeczy, jak odkurzacz, deska do prasowania, suszarka czy wiadro do mycia podłogi – szczególnie wtedy, gdy nie mamy w domu pomieszczenia gospodarczego/pralni. To znacząco zwiększy funkcjonalność zabudowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie