Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania przez najemcę: najważniejsze zasady

Mariusz Siwko
02.04.2019

Wynajmowanie mieszkania to rozsądne rozwiązanie dla osób, które nie chcą wikłać się w wieloletni kredyt hipoteczny i są w stanie w bliżej określonej przyszłości uzbierać środki niezbędne na gotówkowy zakup własnego M. Gdy z jakiegoś powodu najemca decyduje się wcześniej wyprowadzić z zajmowanego lokalu, musi oczywiście wypowiedzieć umowę najmu. Z jakimi procedurami się to wiąże? O czym trzeba koniecznie pamiętać?

Okres wypowiedzenia zależy od treści umowy

Co do zasady wypowiedzenie najmu mieszkania przez najemcę nie jest uregulowane w Ustawie o ochronie praw lokatorów. Określa ona wyłącznie tryb wypowiedzenia składanego przez właściciela. Właśnie dlatego zawsze najbezpieczniej jest zawrzeć szczegółowe informacje na temat wypowiedzenia w umowie najmu – wówczas obie strony mają jasność i nie będą wzajemnie się zaskakiwać nieprzewidzianymi ruchami.

Jeśli w umowie nie ma ani słowa o trybie wypowiedzenia najmu mieszkania przez najemcę, zastosowanie będą miały przepisy Kodeksy cywilnego. Interesują nas dwa postanowienia:

  1. Jeśli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony (czyli umowa była zawarta na czas nieokreślony), wówczas najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, w którym nastąpiło rozliczenie miesięcznego czynszu. Przykładowo: Jan Kowalski wypowiada umowę 31 stycznia i wypowiedzenie jest skuteczne z dniem 30 kwietnia.
  2. Jeśli czas trwania najmu jest oznaczony, wówczas najemca nie może wypowiedzieć najmu mieszkania, chyba że inaczej stanowi treść umowy. Czyli: jeśli strony umówiły się, że mieszkanie będzie wynajmowane w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia, a w umowie nie zawarto informacji na temat trybu wypowiedzenia, najemca nie może stwierdzić, że np. opuszcza mieszkanie 1 lipca bez uregulowania czynszu do końca roku.

Szczególne sytuacje

Drugi z opisanych przypadków jest oczywiście mało komfortowy dla najemcy. Istnieje jednak pewna furtka. Umowę najmu mieszkania można wypowiedzieć wcześniej, jeśli w lokalu zostaną ujawnione jakieś istotne wady, których nie da się w akceptowalnym czasie usunąć.

Przykładowo: najemca wynajął mieszkanie, ale po dwóch tygodniach zauważył, że na ścianie za łóżkiem jest potężny grzyb. Ma w takiej sytuacji prawo do wcześniejszego wypowiedzenia najmu, nawet jeśli w umowie nie ma wzmianki o trybie wypowiedzenia.

Jeśli natomiast ujawnione wady zagrażają zdrowiu i życiu najemcy oraz innych osób zajmujących lokal, przestają obowiązywać terminy wypowiedzenia. Umowę można wypowiedzieć z dnia na dzień bez żadnych konsekwencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie